خلیل‌زاد: طالبان اگر صلح نکنند، امریکا در صف دفاع از جمهوریت می‌ایستد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، دولت و طالبان را ترغیب کرده‌ است که از فرصت صلح استفاده‌ کنند و به جنگ ۴۰ ساله در کشورشان خاتمه دهند.

خلیل‎‌زاد در رشته توییت‌هایی تأکید کرده است که اگر طالبان صلح و آینده مبتنی بر تفاهم و اجماع را انتخاب نکنند، امریکا در کنار افغان‌هایی که از جمهوریت دفاع می‌کنند، خواهد ایستاد.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به همین ترتیب بر حفظ وحدت در حوزه جمهوریت تأکید کرده است.

خلیل‌زاد در این رشته توییت‌ها که جمعه‌شب، هفدهم ثور نشر کرد، نتایج سفر خود به دوحه، تاشکند، کابل و برلین را اعلام کرده است.

خلیل‌زاد گفته است که سفرش به منطقه با تمرکز بر ایجاد اجماع منطقه‌ای انجام شده است.

به گفته او، اجماع بین‌المللی بی‌نظیری برای صلح شکل گرفته است که ریشه در حمایت از توافق از طریق مذاکره، پایان دادن به خشونت و رد هرگونه تلاش برای تحمیل راه حل نظامی دارد.

او از طرف‌های درگیر خواسته است که از این فرصت استفاده کنند و برای پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله کشور و حل و فصل سیاسی مذاکره‌کنند.

زلمی خلیل‌زاد می‌گوید که اجماع بین‌المللی در صلح خلاصه نمی‌شود، بلکه با ورود افغانستان به مرحله جدید، جهان هم‌چنان در حمایت از افغانستان ثابت قدم خواهد ماند.

نماینده وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان در برلین با همتایان خود از کشورهای اروپایی در یک نشست شرکت کرده است.

نتیجه این نشست در یک اعلامیه به نشر رسیده است. در این اعلامیه از روند صلح افغانستان حمایت و خشونت‌های جاری محکوم شده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a410b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا