رشد سه در صدی اقتصاد افغانستان در سال روان میلادی

خبرگزاری سریع، کابل: بانک انکشاف آسیایی رشد اقتصادی افغانستان را در سال روان میلادی سه درصد اعلام کرد، بانک انکشاف آسیایی در گزارش تازه خود تخمین زده است که رشد اقتصادی افغانستان در سال روان و آینده میلادی بین ۳ تا ۴ درصد خواهد بود.
این بانک می‌گوید که افغانستان با وجود چالش ها و مشکلاتی که دارد رشد ناخالص اقتصادی ۳ درصدی در سال روان خواهد داشت.
مسوولان در این بانک می گویند که برای سال ۲۰۲۲ میلادی نیز پیش بینی شده است که رشد اقتصادی افغانستان ۴ درصد باشد.
در گزارش این نهاد آمده است که تورم در سال ۲۰۲۰ به ۵/۶ درصد افزایش یافته است، در حالیکه این رقم در ۲۰۱۹ تا ۲/۳ درصد بوده است. بر اساس این گزارش موفق شدن روند صلح افغانستان، مبارزه با فساد و بدتر نشدن وضعیت امنیتی، نقش مهم در رشد اقتصادی خواهد داشت.
نرندرا سینگرو رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان می‌گوید: «ما امیدواریم که بی باوری به وضعیت روان سیاسی خاتمه یابد و روند صلح به کامیابی برسد تا زمینه رشد اقتصادی در افغانستان تقویت شود». در همین حال آگاهان اقتصادی می‌گویند که حکومت افغانستان هنوز هم با چالش هایی از جمله مبارزه با فساد اداری، برای رشد اقتصادی روبرو است که باید به آن توجه کند.
بانک انکشاف آسیایی در حالی رقم ۳ درصد رشد اقتصادی را برای افغانستان در سال روان پیش‌بینی کرده است که پیش از این بانک جهانی در یک گزارش تخمین زده بود که رشد اقتصادی افغانستان در سال روان میلادی، ۱ درصد خواهد بود و اگر ویروس کرونا کمرنگ شود، رشد اقتصادی در ۲۰۲۲، سه درصد خواهد بود.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a393b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا