امریکا برای حمایت از نیروهای هوایی افغانستان در قطر یک پایگاه ایجاد می‌کند

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که بر بنیاد یک توافق جدید برای حمایت لوژستیکی و پشتی‌بانی مالی از نیروهای امنیتی به ویژه نیروهای هوایی افغانستان یک مرکز فرماندهی در قطر ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری سریع، جان اف کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز جمعه، یازدهم سرطان، گفت که این مرکز در قطر به منظور حمایت مالی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به ویژه نیروی هوایی افغانستان ایجاد می‌شود.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا تصریح کرده است که برای حضور دیپلماتیک این کشور در افغانستان و پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی، یک واحد نیروی جدیدی زیر نام «نیروهای امریکایی افغانستان رو به جلو» ایجاد شده است.

این نیروها در کابل مستقر خواهند شد و فرماندهی آن را پیتر وازلی، فرمانده نیروی دریایی امریکا بر عهده دارد.

طبق اعلام پنتاگون، تأمین امنیت دیپلماتان امریکایی، کمک به تأمین امنیت میدان هوایی کابل، ادامه مشورت‌‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در صورت ضرورت و اجرای عملیات‌های ضد تروریسم از مسوولیت‌های این فرماندهی خواهد بود.

از سویی دیگر، وزارت دفاع امریکا می‌گوید که مسوولیت فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان از اسکات میلر به کنت مک کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا موسوم به «سنتکام» سپرده می‌شود.

طبق اعلام این وزارت، میلر وظایف و مسوولیت‌های نیروهای امریکایی در افغانستان را تا هفته‌های آینده به مک کنزی منتقل خواهد کرد.

کربی افزوده است که مک کنزی روند پشتی‌بانی لوژستیکی، مالی و فنی از نیروهای امنیتی افغانستان و نیز عملیات‌های ضد تروریسم را پس از خروج سربازان امریکایی بر عهده خواهد داشت.

به گفته کربی،  تغییر در ساختار رهبری نیروهای امریکایی در افغانستان و ترک کردن میدان هوایی بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی امریکا، نشان‌دهنده حضور کم سربازان امریکایی در افغانستان است.

در همین حال، سخنگوی پنتاگون گفته است که خروج امن و منظم سربازان امریکایی از افغانستان، این کشور را قادر می‌کند تا حضور دیپلماتیک خود را برای حمایت از مردم و حکومت افغانستان و جلوگیری از مبدل شدن دوباره افغانستان به پناه‌گاه امن تروریسم حفظ کند.

به گفته کربی، بر اساس دستورالعمل تعیین شده از سوی رییس جمهور و وزارت دفاع امریکا، سربازان این کشور تا پایان ماه آگست از افغانستان خارج خواهند شد.

از جانب دیگر کربی خاطر نشان کرده است که لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، روز جمعه، یازدهم سرطان، در دیدار با همتای تاجیکستانی خود بر مبارزه مشترک با تروریسم، امنیت سرحدات و پیش‌برد یک فضای سیاسی با دوام در افغانستان تأکید کرده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a641b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا