امریکا به بخشی از کارمندان سفارت خود دستور داده که افغانستان را ترک کنند

خبرگزاری سریع، کابل: وزارت امور خارجه امریکا دستور خروج شمار قابل توجهی از کارمندان سفارت خود در افغانستان را صادر کرده است. این دستور در برگیرنده کسانی است که وظایف‌شان از جاهای دیگر قابل اجرا است.

در توصیه‌نامه وزارت خارجه امریکا که روز سه‌شنبه، هفتم ثور نشر شد، مشخص نشده است که چه تعداد از کارمندان سفارت این کشور در کابل باید براساس این توصیه‌نامه خارج شوند. این دستور همه کسانی را در بر می‌گیرند که وظایف‌شان بدون حضور در افغانستان قابل اجرا است.

از جانب دیگر، وزارت خارجه امریکا به شهروندان این کشور توصیه کرده است که از سفر به افغانستان به دلیل «شیوع کرونا، جنایت، تروریسم، ناآرامی‌های داخلی، آدم‌ربایی و درگیری مسلحانه» خودداری کنند.

در این توصیه‌نامه از شهروندان امریکا خواسته شده است که به زودترین فرصت افغانستان را ترک کنند.

وزارت خارجه امریکا گفته است که سفر به تمام مناطق افغانستان به دلیل میزان بحرانی آدم‌ربایی، گروگان‌گیری‌، بمب‌گذاری‌های انتحاری، عملیات جنگی گسترده نظامی، ماین‌گذاری‌های و حملات تروریستی، مصون نیست.

با این حال، راس ویلسون، کاردار سفارت امریکا گفته است که با توجه به افزایش گزارش‌های خشونت و تهدید در کابل، شماری کمی از کارمندان این سفارت افغانستان را ترک می‌کنند.

او در رشته توییتی نوشته است که این موضوع تغییری در مأموریت سفارت امریکا در کابل به وجود نخواهد آورد.

به گفته او، با خروج کارمندانی که وظایف آن‌ها از جاهای دیگر قابل اجرا است، کارکنانی که به مسایل خروج نیروهای امریکایی مرتبط هستند، در افغانستان باقی می‌مانند.

کاردار سفارت امریکا در کابل گفته است که حمایت دیپلماتیک از افغانستان ادامه می‌یابد که این حمایت شامل پشتی‌بانی از روند صلح افغانستان، کمک‌های اقتصادی بشردوستانه و حفاظت از حقوق زنان است.

بسیاری‌ها دستور خروج کارمندان سفارت امریکا در کابل را «غیرمعمول» توصیف کرده‌اند. چنان که در موارد مشابه وزارت خارجه امریکا برای خروج «کارمندان غیرضروری» اقدام می‌کرد.

این دستور در حالی صادر شده است که امریکا برای آغاز خروج نیروهای از افغانستان آماده‌گی می‌گیرد. طبق برنامه اعلام شده، نیروهای امریکایی روند خروج از افغانستان را در اول ماه می آغاز می‌کنند و این روند تا ۱۱ سپتامبر ادامه خواهد یافت.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a388b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا