امریکا جنگنده‌های بیش‌تری در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار می‌دهد

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرده است که این کشور جنگنده‌های بیش‌تر و کمک‌های فنی و لوژستیکی را در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار می‌دهد.

پیش‌تر اعلام شده بود که امریکا ۴۵ چرخ‌بال و هفت جنگنده ای۲۹ به افغانستان کمک می‌کند.

جان اف کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز پنج‌شنبه، هفدهم سرطان، در یک نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی افغانستان مجهز با سلاح‌های پیش‌رفته هستند.

به گفته او، افغانستان دارای نیروی هوایی توان‌مند و آموزش‌دیده است و از نیروی کافی برای تأمین امنیت خود برخوردار است.

پنتاگون تصریح کرده است که، امریکا، افغانستان را زیر نظر خواهد داشت تا مطمئن شود که تروریسم در این کشور برای امریکا کوچک‌ترین تهدید هم نباشد.

کربی گفته است که وزارت دفاع امریکا در خاورمیانه امکانات و نیروی ضربتی برای پاسخ‌دهی به تهدید تروریسم در اختیار دارد. به گفته او، حضور نیروهای امریکایی در نزدیکی افغانستان به فرماندهان فرصت استفاده از گزینه‌های مختلف را می‌دهد.

کربی افزود: «تمام کشورهای منطقه آن‌چه را که ما برای افغان‌ها می‌خواهیم، بخواهند که عبارت از صلح و امنیت و توافق سیاسی است و نیز روند مذکراتی است که به توافق سیاسی بیانجامد. این بر عهده افغان‌ها است و آینده‌شان توسط خودشان تعیین خواهد شد.»

در همین حال وزارت دفاع امریکا گفته است که مذاکره و رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار برای تأمین صلح، امنیت و ثبات پایدار خواست حکومت افغانستان است.

کربی خاطرنشان کرد که با خروج سربازان امریکایی از افغانستان این فرصت فراهم می‌شود که امریکا به تهدیدهای دیگر تروریسم و ملت‌ها در جهان به ویژه در افریقا تمرکز کند.

این در حالی ‌است که با خروج آخرین سربازان امریکایی از میدان هوایی بگرام این کشور هیچ پایگاه نظامی در افغانستان ندارد.

جو بایدن، رییس جمهور امریکا زمان پایان مأموریت نظامی این کشور را ۳۱ ماه آگست سال جاری میلادی اعلام کرده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a678b
دکمه بازگشت به بالا