بانک جهانی 500 میلیون دالر پول افغانستان را آزاد می‌کند

خبرگزاری رویترز به نقل از مسوولان بانک جهانی گزارش داده که این بانک 500 میلیون دالر از پولهای مسدود شده افغانستان را برای کمکهای بشردوستانه در این کشور، آزاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری سریع؛ مسوولان بانک جهانی گفته اند که قرار است اعضای هیأت مدیره این بانک، طرحی را در زمینه این که چگونه این پول را آزاد و آن را برای کمک های بشردوستانه در افغانستان به مصرف برساند، آماده خواهد کرد.

این پول از وجوه صندوق بازسازی افغانستان (ARTF) است که مجموعاً 1.5 میلیارد دالر می‌شود.

کارشناسان اقتصادی تحلیل کرده که این کمک‌ها برای حل مشکلات کنونی افغانستان موثر است.

منابع گفته اند که این پول برای رفع نیازهای فوری مراقبت‌های صحی در افغانستان، جایی‌که کم‌تر از هفت درصد جمعیت آن در برابر ویروس کرونا واکسین شده‌اند، اختصاص می‌یابد.

این منبع افزوده که بانک جهانی می‌خواهد این پول را بدون هیچ نظارت یا گزارشی به سازمان ملل و سایر آژانس‌های بشردوستانه منتقل کند.

با وجود که بانک های افغانستان تحریم است؛ اما منابع گفته اند که کار اولیه روی مبادله بالقوه دالرهای امریکایی برای افغان‌ها انجام شده است تا این وجوه را به افغانستان تحویل دهند.

با این حال، منبع دیگر تأکید کرده است که این برنامه‌ها فقط در حد پیشنهاد است و هنوز اجرا نشده است.

دو منبع گفته‌اند که این رویکرد، وجوه ARTF  را به حساب‌های بین‌المللی مؤسسات خصوصی افغانستان واریز می‌کند، که افغان‌ها را از حساب‌های بانکی خود در افغانستان به گروه‌های بشردوستانه در افغانستان پرداخت می‌کنند.

لینک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا