بانک مرکزی برای رفع کمبود پول خرد توزیع بانکنوت جدید را آغاز کرد

خبرگزاری سریع، کابل: شماری از باشنده‌گان شهر کابل شکایت می‌کنند که کمبود پول خرد در بازارها، آن‌ها را به درد سر گرفتار کرده‌ است. بانک مرکزی کشور می‌گوید که روند توزیع بانک‌نوت‌های جدید را در کابل و ولایت‌ها برای رفع این مشکل آغاز کرده است.

 

برخی از باشنده‌گان کابل روایت می‌کنند که برای تبدیل کردن پول ناگزیر شده‌اند که بدون داشتن ضرورت «کریدت‌کارت موبایل» بخرند تا «پول میده» به دست آورند.

بانک مرکزی این مشکل را می‌پذیرد، اما می‌گوید که روند توزیع بانک‌نوت‌های جدید در کابل و ولایت‌ها آغاز شده است و همه‌روزه جریان دارد.

عصمت کوهسار، سخنگوی بانک مرکزی، به رسانه ها میگوید که براساس قراردادی که با یک شرکت چاپ پول امضا شده است، حدود ۳۸۰ میلیون قطعه پول افغانی چاپ می‌شود که بخشی از آن به کشور رسیده و توزیع آن نیز آغاز شده است.

به گفته کوهسار، بانک مرکزی همه‌روزه بانک‌‌نوت‌های کهنه را جمع‌آوری و در بدلش بانک‌نوت جدید توزیع می‌کند. افزون بر این، کوهسار گفت که توزیع بانک‌نوت‌های جدید به بانک‌های تجارتی نیز جریان دارد.

سخنگوی بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که با توزیع بانک‌نوت‌های جدید، مشکل کمبود «پول خرد» در بازارهای کشور رفع شود.

بانک مرکزی قرارداد ۳۸۰ میلیون بانک‌نوت (۱۰ افغانی، ۲۰ افغانی، ۵۰ افغانی و ۱۰۰ افغانی) را با شرکت امنیتی چاپ پول پولند (PWPW) امضا کرده است.

سفارت پولند در هند در هفدهم دلو سال گذشته اعلام کرد که اولین دسته از بانک‌نوت‌های جدید افغانستان را تحویل داده است و دسته بعدی نیز تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی چاپ و تحویل داده خواهد شد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a305b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا