بیانیه شورای علمای شیعه افغانستان در رابطه‌ با کشتار مسجد جامع سید آباد قندز

بسم الله الرحمن الرحیم
وَمَن يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُّتَعَمِّدًا فَجَزَآؤُهُۥ جَهَنَّمُ خَٰلِدًا فِيهَا وَغَضِبَ ٱللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُۥ وَأَعَدَّ لَهُۥ عَذَابًا عَظِيمًا.
مردم مظلوم ونجیب افغانستان بیش از چهل سال است که درآتش جنگ، ترور، انفجار وانتحارمی سوزد، در این میان در سال های پسین پیروان یک مذهب واعضای یک قوم خاص، به صورت سیتماتیک وهدفمندمورد حملات انتحاری وتروریستی قرار گرفته، به نحوی که برخی ازمنابع پژوهشگر اجتماعی عنوان ” نسل کشی” به آن داده اند. در راستای همین کشتارهای هدفمند، روز گذشته حادثه ی هولناک تروریستی هنگام ادای نماز جمعه در ولایت قندز انجام داده شد که درا ثر ان بیش ازپنجاه نفر نماز گزارشهید وحدود ۱۵۰نفر دیگرمجروح گردیدند.
شوراي علمای شيعه افغانستان ضمن‌ محکومیت شدید ونثار نفرین ابدی بر عاملان ددمنش وسنگ دل این فاجعه ی عظما، برای شهدای حادثه علو مقام وبرای مجروحان شفای عاجل وکامل از دربار خداوند بصیرقدیر(ج) استدعا می نماید. وبرای تمام ملت داغدار افغانستان عزیز، مخصوصا خانوادهای معظم شهدا تسلیت عرض نموده، برای صاحبان مصیبت مقام صابران راطلب می نماید وطبیعی است که هر جریانی بر کشور و جغرافیایی حاکمیت داشته باشد اولین وساده ترین توقع ساکنان آن سر زمین تامین امنیت جانی آنهاست ولذا باتوجه به این حادثه ی عظیم و هولناک و حادثه ی تروریستی مسجد عید گاه کابل از نهاد های امنیتی جدا میخواهد که امنیت مردم را تامین نماید وهمان طور که وعده داده اند عاملین جنایت را هرچه سریعتر پیدا کرده به صورت عادلانه محاکمه ومجازات نمایند.
وبار دیگرتاکید می نماییم که عاملان حیوان صفت این نوع جنایات ربطی به هیچ یک از مذاهب اسلامی ندارند ولذا نمی توانند که اخوت اسلامی و وحدت ملی مارا صدمه بزنند.
شورای علمای شیعه افغانستان بااستفاده از فرصت یک بار دیگر بر اجراشدن خواست ها ومطالبات اصولی خود تاکید می ورزد ومعتقد است که بر آورده شدن این خواست ها ضمن تامین دیگر اهداف ملی واسلامی، امنیت سراسری در کشور را نیز تامین خواهد کرد؛ زیرا که تامین آن خواست ها ومطالبات سبب اعتماد میان مردم وحکومت میگردد وهمکاری مردم رکن اصلی در تامین امنیت است.
ودرپایان از مردم متدین و فهیم خود می خواهیم که که از هر طریق ممکن به دلجویی ویاری خانواده‌های شهدا ومجروحین بشتابند؛ مخصوصاافراد مستعد برای دادن خون به شفاخانه ی داکتران بدون سر حد قندز مراجعه کنند تا مجروحان بیشتر بدلیل کمبود خون از دست نروند.
والسلام علیکم ورحمت الله
شوراي علماي شيعه افغانستان
۱۷/۷/۱۴۰۰

لینک کوتاه

https://sarie.news/a892b
دکمه بازگشت به بالا