بیانیه ی شورای علمای شیعه افغانستان، به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲هـ.ق

بسم الله الرحمن الرحیم.
عن النبی(ص):
” أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ. شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَیَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَیَّامِ وَ لَیَالِیهِ أَفْضَلُ اللَّیَالِی وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ.”
ترجمه : از رسول خدا صلی الله علیه وآله نقل است که فرمود: ” ای مردم، همانا ماه خدا، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روی آورده است، ماهی که در نزد خدا برترین ماه هاست، روزهایش برترین روزها، شب هایش برترین شب ها و ساعاتش برترین ساعات است.”
ملت نجیب متدین و فهیم افغانستان!
اینک که در آستانه حلول ماه مبارک رمضان و به تعبیر پیامبر اسلام (ص) ماه ضیافت الهی و ماه برکت و رحمت و مغفرت قرار داریم، فرا رسیدن این مهمانی بزرگ الهی را برای شما تبریک گفته، اطمینان داریم که بیشتر از سالهای گذشته از ایام و ساعات این ماه رحمت توشه و بهره خواهید برداشت.
ماه رمضان ماه نزول قرآن و در لسان روایات، بهار آن است. از این رو انس با قرآن در این ماه مورد تاکید فراوان است، احیای شب های قدر و انجام اعمال ماثوره آنها و نیز ادای هزار رکعت نماز (در دهه اول و دوم هر شب بیست رکعت و در دهه سوم هر شب سی رکعت و در شبهای قدر هر شب صد رکعت ) ثواب فراوان و اجر بزرگ دارد.
افطاری دادن و مخصوصاً کمک به مستمندان و نیازمندان از اعمال بسیار پسندیده و پرفضیلت در این ماه مبارک است که حتماً مورد توجه جدی متدینان بزرگوار خواهد بود.
و نیز در این ماه پرفضیلت توصیه می نماییم که:
۱- رسانه های مختلف، مخصوصا رسانه های دیداری و شنیداری حرمت این ماه و مردم متدین را نگهداشته از پخش برنامه های خلاف روحیه و اخلاق اسلامی پرهیز نمایند و غالب برنامه های خود را خداپسندانه و رمضانی بسازند.
۲- تجار محترم و دست اندرکاران کنترل قیمت‌ها در پایین آوردن قیمت ها و عرضه مواد غذایی ارزان تلاش جدی مبذول دارند.
۳- مقامات حکومت جمهوری اسلامی افغانستان، زمینه روزه داری و عبادت دلخواه و بدون دردسر را برای متدینان فراهم نمایند.
۴- وعاظ و مبلغان محترم بیشتر از هر زمان دیگر مساجد را پر جوش و خروش نگهداشته، فضایل ، احکام و اعمال این ماه مبارک را به صورت شایسته به همه متدینان، مخصوصا جوانان خداجو بیان نمایند.
۵_ از هیئت امنا و گردانندگان محترم مساجد تقاضا داریم که بلندگوها را بگونه ی مدیریت کنند که مزاحمتی برای همسایگان، مخصوصا مریضان، سالخوردگان، اطفال و دارندگان مشکلات عصبی وروانی ایجاد ننماید.
۶- و در آخر از همه مومنان می خواهیم که در این ایام و ساعات مبارک دعا برای امنیت و آسایش در سراسر جهان، مخصوصاً کشورهای اسلامی و مخصوصا افغانستان عزیز را فراموش ننمایند.
شورای علمای شیعه افغانستان
۲۳/۱/۱۴۰۰

لینک کوتاه

https://sarie.news/a261b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا