بیش از یک میلیون مهاجر غیر قانونی افغان از پاکستان و ایران اخراج شده اند

سازمان مهاجرت بین‌المللی (IOM) می‌گوید که در جریان سال جاری بیش از یک میلیون مهاجر افغان از پاکستان و ایران اخراج شده اند.

به گزارش خبرگزاری سریع؛ این نهاد در تویترش نوشته که این افراد به کمک فوری نیاز دارند و سازمان بین‌الملی مهاجرت به آنان کمک خواهد کرد.

به گفته این سازمان، این شمار مهاجران درحالی اخراج شده‌اند که افغانستان با بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند. در شرایطی که فصل سرما نیز سر رسیده، بیم آن وجود دارد که یک فاجعه انسانی در کشور رخ دهد.

این در حالی است که یک مقام سازمان ملل به تازه گی به وال استریت ژورنال گفته که دولت ایران، مهاجران افغانی که از ترس طالبان فرار کرده اند را اخراج می کند.

به گفته این مقام سازمان ملل، مقامات ایرانی به ساده‌گی مردم را اخراج می‌کنند و درصدی این روند پس از تسلط حکومت جدید به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

طبق گزارش، روزانه بین 2 هزار و 500 تن تا 4هزار افغان که غیر قانونی به ایران رفته بودند توسط مقامات ایرانی اخراج و به شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز انتقال داده می‌شوند.

پس از تسلط حکومت جدید در کشور شماری قابل توجهی از شهروندان افغانستان به ایران و پاکستان رفته‌اند.

این دو کشور بارها از اعمال سیاست سخت‌گیرانه در برابر مهاجران سخن گفته‌ و تأکید کرده‌اند که ظرفیتی برای پذیرش بیش‌تر مهاجران افغان ندارند.

پیش از آن گفته می‌شد که حدود دو تا سه میلیون مهاجر افغان در هر یک از این دو کشور زند‌گی می‌کنند.

لینک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا