تخصیص ۹،۶ میلیون دالر از سوی برشنا شرکت به یک کمپنی تا حدی بیشتر خیالی است

به گزارش خبرگزاری سریع، به نقل از پژواک، شرکت برشنا افغانستان در حالی به یک کمپنی قراردادی تقاضای پرداخت ۹،۶ میلیون دالر امریکایی کرده که به گفتۀ برخی منابع، کمپنی یاد شده به دونیم میلیون دالر قناعت می کرد؛ اما سند یک میلیون دالر را نیز ارائه کرده نمیتواند.

کارهای ساخت این بند آب و برق در ولسوالی گرشک ولایت هلمند در سال ۱۳۹۰ آغاز شد. بر اساس گزارشات ۳۸ میلیون دالر هزینۀ ساخت این بند از سوی بانک انکشافی آسیا پرداخت می شود و کارهای آن از سوی کمپنی مشترک هندی- چینایی (AHA JV) به پیش برده می شود.

آمریت تطبیق پروژه های بانک انکشافی آسیا، برشنا شرکت افغانستان طی ماه عقرب سال ۱۳۹۹ به ریاست عمومی اجرایوی این شرکت بر اساس اعتراض کمپنی قراردادی، یک پشنهاد کرده است.

در این پشنهادنامه که یک کاپی آن که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته است، آمده که پروژه باید در ماه قوس سال ۱۳۹۳ تکمیل می شد؛ اما به دلیل “غفلت کمپنی و مشکلات امنیتی در منطقه” کار آن به تعویق افتیده است که از اثر آن این کمپنی جریمه نیز گردیده و پول جریمه از پول این پروژه گشتانده شده است. منبع می نویسد که ۹۹.5 درصد کار فزیکی پروژه تکمیل شده است.

ادعای حدود ۱۰ میلیون دالر:

آمریت تطبیق پروژه های بانک انکشافی آسیا برشنا شرکت در این پشنهاد نوشته است که کمپنی قراردادی در یک مکتوب نوشته است که پروژه از غفلت کمپنی نه، بلکه از اثر فعالیت برشنا شرکت به تعویق افتیده است؛ پس به همین دلیل در تاریخ ۱۷ ماه عقرب سال گذشته ادعا کرده است که ۹،۶ میلیون دالر امریکایی برایش داده شود.

در پشنهاد آمده است: “این کمپنی نگاشته است که این کمپنی در زمان تاخیر در بخشهای ایجاد سهولت ها، امنیتی، اداری، مصئونیت، مالی، حفاظت، تجهیزات و مشاوریت مصارف داشته است و خسارات سنگین را متقبل شده است.”

به اساس متن منبع، این کمپنی تاخیر در استخدام شرکت نظارتی و مشاورتی، منظوری اسناد تخنیکی، صادر نمودن انتقال نامۀ تجهیزات، اجازۀ انتقال تجهیزات از بندر کراچی، منظوری گزارشات، بند کردن کانال آب و تاخیر در تادیۀ مالیات و برخی دیگر از جمله فعالیت های برشنا شرکت یاد کرده است که بر اساس آن سبب تاخیر در پروژه می شود.

در پشنهاد آمده است: “گزارش ضمیمه را بر اساس اسناد موجود ریاست برنامه ها تهیه و برای بدست آوردن هدایت ارایه کردیم. این در حالیست که گرانت (تادیۀ پول) مسدود شده، دیگر حل این مشکل ممکن نمی باشد و در صورت موجه بودن دعوی خسارات مالی بر عهدۀ دولت افغانستان انداخته می شود.”

در پشنهاد از ریاست عمومی اجرایوی برشنا شرکت خواسته شده است که در این مورد رهنمایی لازم نماید.

ریاست اجرایوی برشنا شرکت نگاشته است که با در نظرداشت دلایل ارایه شده، بخاطری جلوگیری جریمه از اثر تاخیر بر برشنا شرکت و مسدودیت تخصیص پروژه مطابق قانون عمل گردد تا این پروژه تکمیل شود.

بحث های اختلافی مقامات در مورد ادعای کمپنی

پژواک برخی پیام های کتبی در گروه واتس اپ اعضای رهبری برشنا شرکت در این مورد نیز بدست آورده است.

بر اساس این پیام ها، پاڅون سدوزی مشاور حقوقی اسبق این شرکت نگاشته است که وی در مورد این ادعای کمپنی قراردادی با کمپنی به تفاهم رسیده و این موضوع به کمتر از سه میلیون دالر حل می کند.

وی گفت: “کمپنی مشکلات دیگر نیز دارد؛ اما در خصوص آن تقاضای اسناد صورت گرفته است؛ اما از سوی داوود نورزی رئیس برشنا شرکت و مصطفی آریا مشاور شرکت با کمپنی با ۹،۶ میلیون دالر توافق شده که این فیصلۀ نادرست است.”

اما مصطفی آریا برایش نگاشته است که چرا هر وقت در مورد این مساله بحث صورت میگیرد؛ آنها پس از این برای این مساله وقت ندارند.”

آریا از سدوزی خواسته است که محمد داوود نورزی رئیس برشنا شرکت برای وی هدایت داده است که این مساله به پایان برساند و به بانک انکشافی آسیا پشنهاد نماید که در این مورد نامۀ عدم اعتراض (NoL) آنها را بدست آورد.

نورزی رئیس شرکت در واکنش این اظهارات سدوزی نوشته است که در خصوص حل مشکلات مربوط پروژه گرشک قبلاً فیصله صورت گرفته است. آما نورزی نگاشته است زمانیکه از رخصتی برگردد، در خصوص فیصله های صادر شده بازنگری خواهد شد.

پاڅون سدوزی مشاور حقوقی اسبق شرکت در خصوص ۹،۶ میلیون ډالر به آژانس خبری پژواک گفت: “کمپنی قراردادی برایم گفت که این مبلغ پول از سوی بانک آسیاسی پرداخت می شود، پس شما چطور جنجال می کنید، با ما جور آمد کنید… آما من برای شان گفتم که پول اصلی را برایم نشان دهید که چقدر باقی مانده است؛ آنها گفتند که دونیم میلیون دالر باقی مانده است؛ اگر این پول را به ما پرداخت نماید از ادعای خود منصرف می شویم.”

نامبرده گفت، من میتوانستم این مشکل را به یک میلیون دالر حل نمایم؛ اما منیر یوسفزی- که تازه به حیث مسئول این پروژه مقرر شده بود و مصطفی آریا که “فرد مالی” داوود می باشد به بیش از ۹ میلیون دالر با قراردادی توافق کرده اند.

سدوزی افزود که کمپنی انوایس اخیر خود را تا سه میلیون دالر امریکایی ارایه کرده و ادعای بیش از شش میلیون دالر را از اثر تاخیر در پروژه کرده است؛ اما در اصل این کمپنی انوایس اخیر را تا یک میلیون دالر نیز ارایه کرده نمی تواند.

به عوض یک میلیون نزدیک به ۱۰ میلیون پذیرفته شده است:

باوجود این بحث ها شرکت برشنا از وزارت مالیه خواسته است که این ۹،۶ میلیون دالر را پرداخت شود.

حامد ارغندیوال مدیر عمومی مطبوعات وزارت مالیه میگوید که تخصیص ۹،۶ میلیون دالر این پروژه در جریان سال گذشته به این وزارت فرستاده شده بود؛ اما بخاطر مسترد شد که منظوری تدارکات ملی را نداشت.

احمد رامین ایاز سخنگوی ادارۀ تدارکات ملی میگوید که برشنا شرکت قرارداد این پروژه را پیش از ایجاد ادارۀ تدارکات ملی کرده و این اداره در خصوص آن معلومات ندارد.

این موضوع را به بخش مطبوعاتی بانک انکشافی آسیا در افغانستان نیز شریک کردیم؛ ما در مورد آن گفت که این بانک با دولت افغانستان از نزدیک کار می کند تا اطمنان حاصل کند که پروژه های تمویل شده از سوی این بانک مطابق معیارهای شفافیت و حساب دهی تطبیق شود. این منبع بانک افزود که در خصوص این موضوع با وزارت مالیه و برشنا شرکت گفتگو صورت گیرد.

پژواک این موضوع را حدود ۲۰ روز قبل با بخش مطبوعاتی برشنا شرکت شریک کرده است و آن را مکرراً تعقیب کرده است؛ اما تاهنوز پاسخ این شرکت را ندارد.

همچنان این موضوع را شش روز قبل از طریق واتس اپ با داوود نورزی رئیس برشنا شرکت نیز شریک کردیم؛ اما وی تا هنوز (۱۶ سرطان، چهارشنبه) در این مورد چیزی نگفته است.

تلاش کردیم که در این مورد نظر شرکت قراردادی (AHA JV) نیز داشته باشیم؛ اما تماس با این شرکت برقرار نشد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a669b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا