د افغانستان بانک: تمام حواله‌ها با پول افغانی پرداخت شود

خبرگزاری سریع، کابل: در پی نگرانی از کاهش ارزش افغانی، بانک مرکزی دستور جدیدی صادر کرده که بر بنیاد آن تمامی حواله‌ها با پول افغانی پرداخت شود.
براساس این دستور جدید بانک مرکزی افغانستان، تمامی بانک‌های دیگر مکلف شده اند تا حواله‌ها تنها به پول افغانی پرداخت شود.
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع در بانک مرکزی گزارش داده که دلیل این تصمیم، آخرین تلاش‌های بانک مرکزی برای حفظ دالر امریکایی است که اکنون در بازارهای افغانستان کمیاب شده است.
به گفته یک منبع، بانک مرکزی طی روزهای اخیر به شرکای بانکی عامل اتحادیه وسترن یونیون در افغانستان گفته است که حواله‌های شان را تنها به پول افغانی پرداخت کنند.
با این حال گفته شده که اگر حواله‌هایی توسط فرستنده پیش از این تصمیم به دالر فرستاده شده است، به گونه دالری پرداخت شود.
شرکت MoneyGram،‌ از شرکت‌های انتقال سریع پول در جهان بدون ارایه توضیحاتی، گفته است که این روش تنها در افغانستان روی دست گرفته شده است.
در کنار این، امریکا چند روز پس از سقوط کابل، اعلام کرد که دست‌رسی طالبان به ذخایر 10 میلیارد دالری بانک مرکزی در آن کشور را محدود کرده است.
رویترز گفته است که رهبری جدید طالبان با حضورش در بانک مرکزی، هم‌زمان با توقف کمک‌های خارجی و تلاش افغان‌های برای خروج سرمایه‌های شان، خروج دالر از کشور را محدود کرده است.
این در حالی است که بانک مرکزی پیشتر برای کنترل ذخایر ارزی و ارزش افغانی در برابر پول خارجی، تصریح کرد که مالکان حساب‌های فردی می‌توانند به گونه هفته‌وار تنها 200 دالر یا 20 هزار افغانی از حساب‌شان بردارند.
گفتنی است که بانک مرکزی برای جلوگیری از تورم پولی و کاهش ارزش افغانی، هرازگاهی دالر امریکایی لیلام می‌کند، اما با توجه به لیلام بی‌رویه دالر در دوره کاری اجمل احمدی،‌ این روند اکنون با چالش روبه‌رو شده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a835b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا