رئیس امنیت ملی: در ربودن کودک بلخی گروه داعش دست دارد

ضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی می‌گوید که در ربودن عبدالروف، کودک نُه سالۀ بلخی، داعش و گروه‌های هراس‌افگن دیگر دست دارند.
آقای سراج که امروز در یک نشست خبری مشترک با دیگر مسؤولان امنیتی در کابل سخن می‌زد، گفت که تاکنون ۵۵ تن در پیوند به ربوده‌شدن این کودک بازداشت شده‌اند.
او هرچند گفت که نیروهای امنیتی برای رهایی عبدالروف نزدیک شده‌اند؛ اما دربارۀ این‌که چه زمانی این کودک از چنگ آدم‌ربایان نجات خواهد یافت چیزی نگفت: «در جملۀ این ۵۵ نفر کسانی استند که اتباع ازبیکستان استند، از تاجیکستان هم استند. اکثر این گرفتاری‌ها در ولایت بلخ شد و هنوز هم ادامه دارد.»
عبدالروف در حدود چهار و نیم ماه پیش از شهر مزارشریف ربوده شد. از آن زمان تاکنون همواره بستگان و اعضای خانوادۀ او اعتراض کرده‌اند؛ اعتراض‌هایی که رییس‌جمهور را واداشت تا به مسؤولان محلی بلخ هشدار برکناری بدهد؛ اما تاکنون نه عبدالروف آزاد شده‌است و نه هشدار رییس‌جمهور ظاهرآ جدی گرفته شده‌است.
آدم‌ربایان به تازه‌‎گی یک نوار تصویری عبدالروف را به خانواده‌اش فرستاده‌اند و هشدار داده‌اند که اگر پول نفرستند، این کودک را خواهند کشت.
محمد نبی، پدر عبدالروف می‌گوید که آدم‌ربایان نوارهای تصویری و نیز پیام‌های تهدید آمیزشان را از طریق پیام‌رسان «وایبر» می‌فرستند: «رباینده‌گان به من گفتند که اولادت را توته توته می‌کنیم و در بوجی می‌اندازیم، برایت می‌فرستیم. من فشارم بالا رفت و به زمین خوردم؛ سرم پاره شد و هفت بخیه خورد.»
آدم‌ربایان در پیام وایبر، خواهان یک میلیون و دوصدهزار دالر شده‌اند و هشدار داده‌اند که این مقدار پول باید در مدت پنج روز به آنان فرستاده شود.
آدم‌‎ربایان هم‌چنین هشدار داده‌اند که اگر این مقدار پول در زمان معین آن فرستاده نشود، خواست ‌شان به دو میلیون و دوصدهزار دالر خواهد رسید و اگر مطمئین شوند پول فرستاده نمی‌شود کودک را خواهند کشت.
زهره، مادر عبدالروف بیان داشت: «به ما – پدر و مادر – اگر رحمی نمی‌کنند؛ خداوند را که بالای سر ماست درنظر بگیرند و به ناله‌‎های طفل معصوم رحم کنند.»
در این میان، کمیسیون حقوق‌بشر از حکومت می‌خواهد که تمامی امکاناتش را برای نجات این کودک از چنگ رباینده‌گان به‌کار بگیرد.
شهروندان کشور نیز از حکومت انتقاد می‌کنند که با گذشت بیش از چهار ماه نتوانسته است این کودک ربوده شده را از بند رباینده‌گان نجات دهد.
چادر تحصن بستگان عبدالروف از سه ماه بدینسو در نزدیک دفتر والی بلخ بر پا است.
معترضان از رییس‌جمهور می‌خواهند که به وعده‌هایش مبنی‌بر نجات عبدالروف از نزد آدم‌ربایان عمل کند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a04b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا