رئیس جمهور غنی: طالبان خشونت را کنار بگذارند و به اراده مردم مراجعه کنند

خبرگزاری سریع، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی با نشر پیام‌های جداگانه هشتم ثور، روز پیروزی مجاهدین را تبریک گفته‌اند.

رییس جمهور غنی در پیامش تصریح کرده است که درس تاریخ معاصر این است که هیچ کسی نمی‌تواند با اعمال زور، خشونت و استفاده از روش‌های استبدادی و غیردموکراتیک خود را بر مردم افغانستان تحمیل کند.

در پیام رییس جمهور آمده است: «اکنون وقت آن رسیده است تا طالبان نیز با الهام از این درس تاریخی، به آینده کشور فکر کنند و به جای توسل به جنگ، خشونت و ویرانی، اهداف سیاسی خود را از راه مشارکت در پروسه‌های ملی و دموکراتیک و مراجعه به اراده مردم  دنبال کنند».

عبدالله عبدالله نیز در پیامش تأکید کرده است که ایستاده‌گی و جان‌فشانی قهرمانانه مردم مجاهد و مقاومت‌گر کشور، ثابت کرده است که سرنوشت این ملت فقط به دستان خودشان رقم خورده می‌تواند و بس.

محمداشرف غنی، هشتم ثور را روز مبارزه رهایی‌بخش مردم توصیف کرده است که محصول فداکاری مردم از تمامی اقوام و اقشار و بیان‌گر عزم راسخ و همبسته‌گی ملی بوده است.

غنی با ابراز تأسف گفته است که پس از «پیروزی جهاد»، مردم افغانستان چنان روز تلخ و سخت را تجربه کردند که شیرینی «پیروزی» را به کام‌شان تلخ کرد.

به گفته او، جامعه جهانی و مجاهدین پس از پیروزی فرصت طلایی بازسازی و همکاری را از دست دادند و این غفلت سبب شد که افغانستان وارد بحران سیاسی، امنیتی و اجتماعی شود و برای مدتی در انزوای بین‌اللملی به سر ببرد.

غنی اما می‌گوید که اکنون جایگاه بین‌المللی افغانستان احیا شده است و مردم تحت چتر نظام جمهوری اسلامی، در پرتو قانون اساسی و با توسل به ارزش‌های مردم‌سالاری مسیر روشنی را در پیش دارند.

رییس جمهور غنی وضعیت کنونی کشور را نیز «حساس» خوانده و تأکید کرده است که با استفاده از تجارب تلخ گذشته، روند صلح را به درستی باید مدیریت کرد.

به گفته او، پیروزی جهاد مردم افغانستان محصول وحدت ملی بود و تنها از طریق صدای واحد، به صلح پایدار و عادلانه می‌توان دست یافت.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله گفته است که در هشتم ثور سال ۱۳۷۱ هجری- خورشیدی، مبارزات آزادی‌خواهانه مردم افغانستان به ثمر نشست و به حاکمیت چندین ساله «رژیم دست‌نشانده شوروی سابق در کابل» نقطه پایان گذاشته شد.

به گفته او، مردم با قیام سراسری و دستان خالی، صفحه تازه‌ای را در مناسبات ملی، منطقه‌ای و جهانی ورق زدند.

عبدالله عبدالله افزوده است که پیروزی جهاد مردم افغانستان، باب تعاملات تازه‌ای را در منطقه و جهان و چشم‌انداز امیدبخشی را برای کشور گشود.

او خاطرنشان کرده است: «به دنبال آن گروه‌های وابسته به کشورهای متجاوز تلاش کردند بار دیگر افغانستان را به وابسته‌گی مستقیم بیگانه‌گان بکشانند، اما ایستاده‌گی و جان‌فشانی قهرمانانه مردم مجاهد و مقاومت‌گر کشور، ثابت کرد که سرنوشت این ملت فقط به دستان خودشان رقم خورده می‌تواند و بس.»

هشت ثور، ۱۳۷۱ هجری خورشیدی، به عنوان روز پیروزی مجاهدان در برابر رژیم شوروی سابق نام برده می‌شود. بیست‌ونه سال پیش، در این روز، نیروهای مجاهدین پس از نبرد چندساله علیه حامیان نظام تحت حمایت شوروی سابق به پیروزی رسیدند. این روز از دیدگاه برخی از شهروندان افغانستان روز پیروزی به شمار می‌رود و برخی هم هشتم ثور را آغاز بدبختی‌های جدید می‌خوانند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a389b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا