روسیه: بیش از ۲۰ گروه تروریستی همراه با ۱۰ هزار نیرو در افغانستان حضور دارند

خبرگزاری سریع: آلِگ سیرومولوتوف، معاون وزیر خارجه روسیه در صحبت با خبرگزاری ریانووستی روسیه گفته است که در افغانستان بیش از ۲۰ گروه تروریستی با حدود ۱۰ هزار نیرو حضور دارند. به گفته وی، وضعیت فاجعه‌بار اجتماعی و اقتصادی افغانستان، زمینه‌ای برای رادیکال‌سازی و جذب تروریست‌ها شده‌ است.

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت که روسیه بسیار جدی و با دقت وضعیت افغانستان را زیر نظر دارد و هجوم تروریست‌ها به افغانستان همچنان ادامه دارد.

به گفته این دیپلمات روس، حمایت مالی تروریست‌ها در افغانستان از خارج انجام می‌شود. آلِگ سیرومولوتوف از هیچ کشوری نام نگرفت. با این حال او امریکا را متهم کرد که این کشور همراه با متحدانش به بازی‌های ژئوپلیتیکی خود ادامه می‌دهند و در بی‌ثباتی اوضاع در خود افغانستان و در مناطق مرزی نقش دارند.

رئیس جمهور روسیه نیز پیشتر امریکا، بریتانیا و غرب را متهم به حمایت از مخالفان امارت اسلامی در مرزهای افغانستان کرده بود.

ولادیمیر پوتین همچنین پیشتر در نشستی مجازی با سران امنیتی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع گفته بود که تمرکز گروه‌های تروریستی در افغانستان، خطری باالقوه برای منطقه است.

معاون وزارت خارجه روسیه با انتقاد از امریکا و ناتو افزود که تسلیحات و مهمات باقیمانده از نیروهای نظامی ناتو در افغانستان هم در اختیار تروریست‌ها قرار گرفته است.

این مقام وزارت خارجه روسیه درباره ارتباط با امارت اسلامی هم گفت که با در نظرداشت این‌که افغانستان منبع باالقوه فعالیت‌های تروریستی است، با امارت اسلامی در تماس خواهند بود. آلِگ سیرومولوتوف در عین حال تاکید کرد که امارت اسلامی هم باید به تعهدات خود در تشکیل حکومتی فراگیر، مبارزه با تروریزم، مواد مخدر و تضمین حقوق بشر عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا