رییس جمهوری ایران خواستار ایجاد دولت فراگیر در افغانستان شد

در آستانه برگزاری نشست کشورهای منطقه در تهران، ابراهیم رییسی؛ رییس جمهوری ایران می‌گوید، به دنبال تشکیل دولت فراگیر، متشکل از همه اقوام و گروه‌های سیاسی افغان است.

آقای رییسی سه شنبه (۴ عقرب) در دیدار با سراج‌الدین مهرالدین؛ وزیر امور خارجه تاجیکستان تاکید کرده است که باید یک دولت فراگیر در افغانستان وجود داشته باشد تا بتواند امنیت افغانستان را تضمین کند و به «جنگ و خون‌ریزی و برادرکشی خاتمه دهد».

او امریکا را متهم به دست داشتن در حملات اخیر در افغانستان کرده و گفته است که «تردیدی وجود ندارد که امریکایی‌ها در این‌گونه حوادث دست دارند و نمی‌خواهند مردم افغان به آرامش و امنیت برسند».

رییس جمهوری ایران با اشاره به نشست امروز در تهران، ابراز امیدواری کرده که این نشست بتواند به هماهنگی و گفتمان مشترکی در شکل‌گیری دولتی فراگیر در افغانستان بیانجامد.

نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به علاوه روسیه، امروز(چهارشنبه ۵ عقرب) با سخنرانی ابراهیم رییسی در تهران افتتاح می‌شود.

وزارت امور خارجه ایران می‌گوید این نشست برای تشریک مساعی کشورهای همسایه افغانستان و ایجاد صلح پایدار در افغانستان برگزار می‌شود.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a974b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا