«زلمی خلیل‌زاد» از نمایندگی امریکا در امور افغانستان استعفا داد

به گزارش خبرگزاری سریع به نقل از رویترز، «زلمی خلیل‌زاد» نماینده ویژه کاخ سفید در امور افغانستان از مقام خود کناره گیری کرد.

قرار است «توماس وست» معاون وی، جانشین خلیل‌زاد در پست نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان کار او را ادامه دهد.

همچنین «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه امریکا نیز با تأیید خبر استعفای خلیلزاد گفت: خلیل‌زاد از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

بلینکن با صدور بیانیه‌ای توضیح داد که نماینده ویژه کاخ سفید در امور افغانستان نامه استعفای خود را تقدیم کرده و قرار است معاون وی، عهده‌دار این سمت شود.

از خلیلزاد به عنوان چهره کلیدی سازش با طالبان و خروج بی برنامه امریکا از افغانستان یاد می‌شود. بسیاری در افغانستان خلیلزاد را فردی خائن به افغانستان توصیف کرده اند. فرستاده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان پیشتر و چند ماه پیش از خروج کامل امریکا از افغانستان، با حضور در کنگره گفته بود که پیش بینی‌ها در مورد پیشروی سریع نیروهای طالبان و سقوط کابل توسط آنها بعد از خروج ائتلاف بین المللی از افغانستان بدبینانه است.

خلیلزاد در زمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین امریکا به سمت فرستاده ویژه امریکا در روند صلح افغانستان انتخاب شده بود. او بعد از ۱۸ دور مذاکره توانست با ملأ برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و معاون این گروه توافقنامه صلح امضا کند. با آغاز بکار ریاست جمهوری جو بایدن نیز، وزیر خارجه جدید امریکا اعلام کرد که زلمی خلیلزاد به وظیفه‌اش به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

خلیلزاد ۶۹ ساله متولد شهر مزارشریف در شمال افغانستان با تابعیت امریکایی است. او در دو دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش سمت‌های مهمی مانند سفیر امریکا در عراق، سفیر آمریکا در سازمان ملل و سفیر امریکا در افغانستان را به عهده داشته است. عملکرد او در ارتباط با افغانستان منتقدان بسیاری دارد. شماری از افغان‌ها به این باورند که خلیلزاد سنگ بنای افغانستان بعد از طالبان را کج نهاد و از آن به بعد، شکاف‌های قومی در این کشور عمیق‌تر شد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a932b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا