سازمان اف‌بی‌آی اولین اسناد محرمانه 11 سپتمبر و عربستان را منتشر کرد

پولیس فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) همزمان با بیستمین سالروز حمله بر برج های تجارت جهانی در نیویورک، اولین سند محرمانه که بر بنیاد آن حمایت عربستان از حملات 11 سپتمبر ثابت می‌شود را منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری سریع؛ در این سند، ارتباطات بین شهروندان سعودی در آمریکا و دو نفر از هواپیماربایان را تشریح می‌کند، اما شواهد روشنی مبنی بر حمایت دولت سعودی از این حملات ارائه نمی‌دهد.

پیش از این، جوبایدن رئیس جمهور امریکا به درخواست خانواده‌های قربانیان این حملات، دستور داده بود تا این اسناد منتشر شوند.

سفارت عربستان در آستانه انتشار این اسناد از این موضوع استقبال کرد و بار دیگر هر گونه ارتباط بین دولت پادشاهی این کشور و هواپیماربایان را رد کرد.

در حملاتی که در یازدهم سپتامبر انجام شد، پانزده نفر از نوزده هواپیماربایی که در این عملیات شرکت داشتند تبعه عربستان بودند، اما دولت این کشور همواره گفته که نقشی در این حملات نداشته است.

بر بنیاد گزارش بی‌بی‌سی، سند 16 صفحه‌ای اف‌بی‌آی که بخش‌های زیادی از متن آن برای انتشار عمومی سیاه شده، براساس گفتگوها با منبعی است که هویتش مشخص نشده و روابط بین تعدادی از اتباع سعودی و دو نفر از هواپیما ربایان به نام‌های نواف الحظمی و خالد المحضار را نشان می‌دهد.

هواپیما ربایان در سال 2000 به عنوان دانشجو وارد امریکا شدند. درسند اف‌بی‌آی آمده که آن‌ها از سوی فردی به نام عمر البیومی، خدمات و کمک‌های قابل توجهی دریافت ‌کردند. شاهدان گفته‌اند که او یکی از افرادی بود که با وجود آن که در آن زمان دانشجو بود، اما به کنسولگری عربستان در لس آنجلس رفت و آمد می‌کرد.

این منبع به اف‌بی‌آی گفته که آقای بیومی “موقعیت بسیار بالایی” در کنسولگری داشت.

در این سند آمده: “کمک آقای بیومی به نواف الحازمی و خالد المحضار شامل ترجمه، مسافرت، اقامت و تامین مالی بود.”

در سند اف‌بی‌آی همچنین به ارتباط بین این دو هواپیما ربا با فهد الثمیری، امام محافظه کار مسجد شاه فهد در لس آنجلس اشاره شده است. منابع او را دارای “اعتقادات افراطی” توصیف کردند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس آمده که آقای بیومی و آقای ثمیری هفته‌ها قبل از حملات یازده سپتامبر خاک امریکا را ترک کردند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از جیم کریندلر، یکی از وکلای قربانیان حملات یازدهم سپتامبر گفته است که انتشار این اسناد “استدلال‌هایی را که ما در دعاوی مربوط به مسئولیت دولت عربستان در قبال حملات یازده سپتامبر مطرح کرده‌ایم، تایید می‌کند.”

دولت‌های جورج بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ همگی به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی از خارج کردن این اسناد از طبقه بندی خودداری کرده بودند.

اما جو بایدن، هفته گذشته دستور بررسی اسناد تحقیقاتی را داد و به مقامات گفت آن چه را می‌توانند در شش ماه آینده منتشر کنند.

از دیرباز گمانه زنی‌هایی درباره ارتباط رسمی عربستان با این حملات با توجه به تعداد اتباع این کشور که در این عملیات حضور داشتند و همچنین سابقه سعودی بن لادن رهبر پیشین القاعده وجود دارد.

با این حال کمیسیون یازدهم سپتامبر مدرکی که حاکی از نقش دولت عربستان یا مقامات ارشد این کشور در این حملات باشد، پیدا نکرد.

امریکا و عربستان مدتهاست که متحد یکدیگر هستند، هر چند که این روابط در مواردی با دشواری‌هایی همراه بوده است.

این در حالی است که بیست سال پیش اعضای شبکه القاعده در افغانستان حملاتی را برنامه ریزی کردند که در نتیجه آن چهار هواپیمای مسافربری ربوده شد و در نقشه‌ای از پیش تعیین شده این هواپیماها به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک و مقر وزارت دفاع در واشنگتن برخورد کرد.

هواپیمای چهارم، بعد از مقاومت مسافران، در مزرعه‌ی در ایالت پنسیلوانیا سقوط کرد. گمان می‌رود که این هواپیما قرار بود به ساختمان کنگره در واشنگتن هدایت شود.

در این حملات، 2877 نفر در این حملات که از آن به عنوان مرگبارترین حملات به خاک امریکا نام برده شده، کشته شدند.

پس از این حمله، امریکا به افغانستان حمله کرد و دولت طالبان را سقوط داد؛ اما اکنون پس از 20 سال طالبان دوباره بر افغانستان حاکم شدند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a838b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا