سازمان ملل: طالبان هنوز با القاعده دیگر گروه های تروریستی ارتباط دارد

وزارت خارجه اعلام کرد که بیست‌و‌هشتمین گزارش تیم تحلیل و نظارت کمیته تعزیرات شورای امنیت ساز‌مان ملل، بار دیگر تداوم روابط طالبان با گروه‌های تروریستی بین‌المللی به‌شمول القاعده را تایید کرده است.

در اعلامیه وزارت خارجه به نقل از گزارش شورای امنیت سازمان ملل آمده است که شبکه القاعده دستکم در ۱۵ ولایت شرقی، جنوبی و جنوب‌شرقی افغانستان تحت حفاظت طالبان حضور دارد. همچنین القاعده شبه‌قاره هند در ساحات تحت تسلط طالبان در قندهار، هلمند و نیمروز فعالیت دارند.

گزارش شورای امنیت سازمان ملل می‌افزاید که طالبان در حملات اخیر شان در شمال افغانستان، اعضای گروه‌های تروریستی آسیای مرکزی از جمله گروه جهاد اسلامی را نیز با خود همراه ساخته‌اند.

طبق این گزارش، جنبش اسلامی ترکستان شرقی که با القاعده همسویی دارد و علیه دولت چین می‌رزمد نیز در بدخشان حضور و فعالیت دارند.

وزارت خارجه گفته است که دولت افغانستان همواره بر عدم قطع روابط طالبان با گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرده است.

این وزارتخانه افزوده است که از مستندسازی تداوم روابط طالبان با سایر گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی در افغانستان توسط شورای امنیت سازمان ملل قدردانی می‌کند و فعالیت این گروه‌ها در تبانی با طالبان را، تهدیدی جدی برای منطقه و جهان می‌داند.

وزارت خارجه اضافه کرد که دولت افغانستان ضمن قدردانی از تلاش‌های نهاد‌های بین‌المللی مستقل و معتبر مبنی بر تایید عدم پابندی طالبان به تعهدات بین‌المللی و توافقنامه دوحه، بر برگزاری نشست فوق‌العاده شورای عالی حقوق بشر و ارسال هیات حقیقت‌یاب سازمان ملل، به منظور بررسی و پیگیری تخطی‌ها و جنایات ضد بشری طالبان تاکید می‌کند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a719b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا