سرور دانش: توافق صلحی که گرایش سمتی و قومی داشته باشد باعث تداوم جنگ می‌گردد

خبرگزاری سریع، کابل: معاوم دوم ریاست جمهوری در دیدار با سفیر جدید بریتانیا در کابل گفته که هرگونه توافق صلحی که برمبناهای قومی و سمتی و دیدگاه های انحصارطلبانه طراحی شود، نه تنها صلح را به ارمغان نخواهد آورد که زمینه ساز گسترش خشونت و جنگ در افغانستان خواهد شد.
دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری گفته که سرور دانش، روز چهارشنبه (2 سرطان) با لوی بریستو، سفیر جدید بریتانیا در افغانستان در قصر صدارت عظمی دیدار کرده است. در این دیدار در رابطه به وضعیت کنونی کشور و چگونگی مذاکرات صلح با گروه طالبان بحث و گفتگو شد.
سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور گفت که مذاکرات صلح در افغانستان باید بر اساس اصول دموکراسی، پذیرش انتخابات به عنوان اساس نظام سیاسی و احترام به آزادی بیان، حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها به پیش برود نه بر اساس روایت گروه طالبان از صلح.
آقای دانش تأکید کرد که تنها احترام به ارزش‌های دموکراسی در افغانستان می‌تواند به عنوان محور مشترک زندگی مسالمت آمیز مطرح باشد و در غیر آن هرگونه توافق صلح به ناکامی منجر خواهد شد.
وی گفت: کنفرانس بن در بیست سال پیش از آن جهت به موفقیت نسبی رسید که در آن براساس یک سری اصول و معیار های مشخصی چون مشارکت عادلانه، نظام سیاسی مبتنی بر انتخابات، حقوق بشر، آزادی بیان، حقوق شهروندی و دیگر ارزش های دموکراسی توافق شد و در قانون اساسی افغانستان انعکاس یافت.
به گفتۀ استاد دانش، هرگونه توافق صلحی که برمبناهای قومی و سمتی و دیدگاه های انحصارطلبانه طراحی شود، نه تنها صلح را به ارمغان نخواهد آورد که زمینه ساز گسترش خشونت و جنگ در افغانستان خواهد شد.
معاون رئیس جمهور گفت دیدگاه حکومت افغانستان این است که نباید تلاش‌های صلح تضعیف گردد یا به بن بست مواجه شود؛ بلکه بر اساس اصول دموکراسی به پیش برود تا منجر به ختم جنگ و خشونت در افغانستان شود.
استاد دانش گفت مردم ما از جامعه جهانی و همکاران بین المللی افغانستان انتظار دارند که علاوه بر توجه جدی بر این مهم، بر گروه طالبان و حامیان آن گروه با وضع تحریم، هشدار و دیگر سازوکارهای بین المللی و از طریق حمایت قوی از مردم و نیروهای امنیتی افغانستان فشار آورند تا با کاهش خشونت به گفتگوی معنادار برای تأمین صلح دایمی در افغانستان تن بدهند. معاون رئیس جمهور نقش دولت بریتانیا را در گفتگوی های صلح مهم خواند و گفت که حکومت افغانستان از تلاش های دولت آن کشور در زمینه صلح و نیز توسعه روابط و همکاری معنادار با جانب پاکستان استقبال می کند و انتظار دارد که دولت بریتانیا سهم بیشتری در این فرایند به عهده گیرد.
آقای لوری بریستو، سفیر جدید دولت بریتانیا در افغانستان، بر گسترش همکاری های متقابل بین دو کشور تأکید کرد و اطمینان داد که بریتانیا در این شرایط سخت همچنان در کنار دولت و مردم افغانستان خواهد بود. وی گفت که کاهش خشونت پیش زمینه اصلی و اساسی مذاکرات صلح است و گروه طالبان باید بدانند که از طریق جنگ و خشونت به هدف نمی‌رسند و وقت آن رسیده است که از طریق یک راه حل سیاسی به جنگ و خشونت در افغانستان خاتمه داده شود.
سفیر جدید بریتانیا با اشاره به اینکه از جنگ در افغانستان همسایگان این کشور و کشورهای منطقه نیز متضرر می‌شوند، بر تقویت همسویی و همفکری بیشتر جبهه جمهوریت برای موفقیت پروسه صلح نیز تأکید کرد. وی نسبت به حوادث و رویداد های تروریستی اخیر که در آن به صورت مشخص مردم هزاره هدف قرار گرفته است، از جمله حمله بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، ابراز همدردی و غم شریکی کرده و بر اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از جانب حکومت برای حفاظت از جان غیر نظامیان به خصوص مردم هزاره تأکید کرد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a582b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا