سه چرخبال ارتش پیشین به انبار دولت امریکا در آریزونا منتقل شد

پایگاه خبری درایف گزارش داده که سه چرخبال Mi-17 Hip ساخت روسیه که قبلاً متعلق به نیروی هوایی پیشین افغانستان بود، به پایگاه نیروهای هوایی امریکا در آریزونا منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری سریع؛ این چرخبال‌ها دیروز شنبه (29 عقرب) به پایگاه نیروی هوایی امریکا در آریزونا رسیده و گفته شده که قرار است در یک انبار نیروهای هوایی ایالات متحده نگهداری شوند.

در این گزارش گفته شده که احتمالاً این چرخبال‌ها پس از تسلط حکومت جدید بر کابل، توسط خلبانان و سایر کارمندان افغان به اوزبیکستان برده شده است.

پایگاه خبری درایف گفته، این اولین مدرک عینی است که نشان می‌دهد دولت امریکا برخی از هواپیماهای نظامی سابق افغانستان را جمع‌آوری می‌کند، تجهیزاتی که اکنون در سراسر جهان پراکنده شده‌اند. اکثر این تجهیزات قبلاً توسط دولت ایالات متحده برای استفاده ارتش افغانستان خریداری شده بود.

دولت اوزبیکستان در ماه اگوست، پس از سقوط کابل اعلام کرده بود که حدود 22 هواپیمای بال ثابت و 24 چرخبال متعلق به نیروی هوایی افغانستان از مرز عبور کرده‌اند.

تصاویر ماهواره‌ای که پایگاه خبری درایف به دست آورده است تأیید می‌کند که این هواپیماها در میدان هوایی ترمز، که در کمتر از 10 مایلی افغانستان قرار دارد، نشسته‌اند.

علاوه بر Mi-17، چرخبال‌هایی که به اوزبیکستان برده شده، شامل تعدادی بلک هاوک UH-60A+  بودند. طیاره های سبک تعرضی، اکتشافی و تجسسی قوای هوایی افغانستان نیز مشمول این هواپیماها بوده‌اند.

این تجهیزات هوایی توسط یک طیاره کارگوی شرکت امارات از اوزبیکستان به امریکا انتقال یافته‌اند.

نیروی هوایی امریکا تأیید کرده اند که چرخبال‌های Mi-17 وارد پایگاه نیروهای هوایی این کشور در آریزونا شده‌اند.

اما آنان به این سوال که آیا این چرخبالها قبلا به نیروهای هوایی افغانستان تعلق داشته اند یا خیر، پاسخ نداده اند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a1073b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا