طالبان خواستار کمک‌ مالی روسیه به افغانستان شدند

مقام‌های «امارت اسلامی» می‌گویند که روسیه از نظر اقتصادی کشور مهمی است و آنان از کمک‌های این کشور به افغانستان استقبال خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد؛ معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی «امارت اسلامی» در گفتگو با خبرگزاری تاس روسیه، بر ایجاد روابط دیپلماتیک با این کشوربه منظور به رسمیت شناخته‌شدن نیز تاکید کرده‌است.

او افزوده‌: «ما به دنبال ایجاد روابط با همه کشورها هستیم. اول‌تر از همه ما در مورد روابط دیپلماتیک صحبت می‌کنیم که بدون آن همکاری بیشتر غیرممکن است.»

به گفته او، طالبان در حال مذاکره با روسیه درباره به رسمیت‌شناختن دولت افغانستان و از سرگیری کار سفارتخانه‌ها در دو کشور است و حل این مسایل راه را برای همکاری بیشتر هموار می‌کند.

سخنگوی «امارت اسلامی» همچنین گفته‌است: «ما خواهان همکاری با همه کشورها هستیم و سرمایه‌گذاری خارجی نقش مهمی در این‌جا ایفا می‌کند. روسیه از نظر اقتصادی کشور مهمی است. افغانستان در طول جنگ ویران شده و روسیه و سایر کشورها می‌توانند به بازسازی آن کمک کنند.»

آقای مجاهد افزوده که افغانستان از چنین کمک‌هایی استقبال می‌کند و به حمایت‌های مالی روسیه و دیگر کشورها امیدوار است.

پس از ورود طالبان به کابل، روسیه به روابط عادی‌اش با افغانستان ادامه داد و در حال حاضر با طالبان رابطه دارد. این کشور اما گفته که اوضاع افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد و در مورد به رسمیت شناختن دولت طالبان هم تصمیمی نگرفته‌است.

از طرف دیگر، با تیره شدن روابط طالبان با تاجیکستان، دولت روسیه اعلام کرده که مرزهای تاجیکستان با افغانستان را به حمایت از دولت تاجیکستان تقویت می‌کند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a907b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا