علمای هرات در تجلیل از هفته وحدت: نگذاریم دشمنان اسلام از هر طریقی بین ما فاصله ایجاد کنند

به مناسبت تجلیل از هفته وحدت اسلامی، گرامی‌داشت از میلادالنبی (ص) و اختتامیه برنامه‌های قرآنی، ورزشی و علمی  شورای اخوت اسلامی ولایت هرات، محفلی با شکوهی با حضور مقامات دولتی، علمای دین، جوانان و فرهنگیان هرات در تالار مولانا جلال الدین محمد بلخی برگزار شد.

این برنامه از سوی شورای اخوت اسلامی ولایت هرات برگزار شده بود.

مولوی شیراحمد عمار مهاجر، معاون والی هرات، آیت‌الله علوی نژاد، مولوی آخوند زاده، رئیس شورای اخوت اسلامی ولایت هرات، استاد قمی، از علمای سرشناس، سیروس علاف، از فعالان سیاسی و شماری زیادی از چهره‌های برجسته ورزشی و علمی در محفل امروز حضور داشتند.

مولوی شیراحمد عمار مهاجر، معاون والی هرات در سخنرانی خود در این برنامه با اشاره به اهمیت وحدت و هرچه بیشتر برگزار شدن برنامه‌های این چنینی گفت که ملت مسلمان افغانستان امروز بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند وحدت‌اند و باید در این مسیر از همه پیشتر علما و بزرگان دینی، پا پیش بگذارند.

آقای مهاجر علاوه کرد که در بیست سال گذشته و حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بُت‌های تبعیضیت و نفاق در بین مردم افغانستان عمیق ریشه دوانده و این وظیفه مایان است که با “بغل بازکردن به روی هم دیگر ریشه این تبعیضیت را بخشکانیم و با پیروی از سنت پیامبر بت‌ها را بشکنیم.”

معاون والی هرات افزود که مردم افغانستان هیچ‌گاه از هم جدا نبوده و نخواهند بود. به گفته آقای مهاجر “غم ما غم یکیست و شادی ما شادی یکیست؛ با انتحار و انفجار در مساجد نمی‌شود این ملت شهید پرور را از هم جدا کرد، این خیال باطل برای کسانی است که به دنبال این هدف بیرون شده‌اند.”

از جانبی هم، حضرت آیت‌الله علوی نژاد، مدرس حوزه و از علمای مطرح دینی هرات در سخانان خود در این برنامه گفت: در افغانستان نباید مساله وحدت بین شیعه و سنی یک مشکل به حساب آید؛ مردم افغانستان در سال‌های متمادی برادروار در کنار هم زندگی کردند.

به گفته آیت‌الله علوی نجات، مردم و مسئولان افغانستان نباید فریب نفاق افکنان را بخورند بلکه باید در راستای تبیین وحدت در جامعه از هر وسیله‌ای جهت تحقق این هدف استفاده کنند.

همچنین مولوی استاد قمی، وحدت را در افغانستان ار نیازهای دانست که در طول سال‌های گذشته از بین مردم افغانستان کم‌رنگ شده است.

به گفته آقای قمی، مردم این سرزمین به دسیسه‌های مختلف به نام قوم و لسان و مذهب از هم جدا شدند و امروز فرصت مناسبی به دست آمده تا دوباره برای احیایی برادری و وحدت واقعی در افغانستان علما و روشن فکران جامعه قدم‌های عملی و جامع بردارند.

آقای قمی برنامه امروز را نمادی از احیایی وحدت اسلامی در بین مردم و همینطور کم شدن فاصله بین دولت و ملت عنوان کرد.

محفل دیروز در حالی برگزار شد که مسئولان در شورای اخت اسلامی هرات می‌گویند که این نهاد به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت اسلامی و میلاد النبی (ص)، مسابقات بزرگ قرآنی تحت نام “اسوه اخوت” را در حوزه جنوب غرب کشور برگزار کرده بود که در محفل امروز برندگان این مسابقات مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین به مناسبت تجلیل از هفته وحدت اسلامی، مسابقات ورزشی در چهارده رشته ورزشی برگزار شده بود که برندگان این مسابقات هم در محفل دیروز در تالار مولانا بلخی، مورد تقدیر قرار گرفتند.

از این گونه برنامه‌ها در جریان فرا رسیدن هفته وحدت اسلامی از سوی شورای اخوت اسلامی ولایت هرات هر ساله برگزار می‌شود که در سال جاری بیشتر و بهتر از سال‌های قبل برگزار شده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a954b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا