غنی: تنها مجرای انتقال قدرت، برگزاری انتخابات است

خبرگزاری سریع، کابل: آقای غنی در سخنرانی اش در آخرین روز نشست قلب آسیا-پروسه استانبول که درتاجیکستان برگزار شد، بار دیگر می گوید که آماده وا گذاری قدرت از راه انتخابات زود هنگام است و برای تامین شفافیت در این روند نیازاست جامعه جهانی ازآن نظارت کند.

فرجامین روز نشست دو روزه قلب آسیا-روند استانبول با سخنرانی های رییسان جمهور افغانستان و تاجیکستان آغاز شد.

رییس جمهور غنی در این نشست می گوید که هر گونه توافق صلح با طالبان باید از سوی لویه جرگه تایید شود و این توافق سیاسی زمینه ساز یک آتش بس واقعی در افغانستان باشد

آقای غنی گفت: «اعمار صلح، روند گفتگو میان حکومت افغانستان و طالبان است که یک توافق سیاسی را به میان خواهد آورد که از سوی لویه جرگه تایید خواهد شد. یک آتش بس با راستی آزمایی و نظارت بین المللی و بیان اصولی که از ضمانت های منطقه یی و جهانی درباره بی طرفی افغانستان اطمینان دهد. اصولی برای تشکیل یک حکومت اعمار صلح، در چارچوب قانون اساسی و با یک مهلت زمانی مشخص که زمینه ساز یک انتخابات ریاست جمهوری باشد که با نظارت و دیده بانی جهانی همراه باشد».

رییس جمهور در این نشست می گوید آماده انتقال قدرت از راه انتخابات زود هنگام است.

او افزود: «قانون اساسی ما برای تعدیل، در خودش راهکارهایی دارد و برای تطبیق هر تعدیل در قانون اساسی، یک کمیسیون باید ساخته شود. حکومت اعمار صلح، باید یک ماموریتِ مبتنی بر زمان مشخص داشته باشد و به برگزاری انتخاباتی بیانجامد که اعتبار و مشروعیت مرحله سوم این روند را تضمین کند. بزرگترین افتخار من این خواهد بود که قدرت را به جانشین منتخب ام واگذار کنم. از همین رو من از برگزاری انتخابات در زودترین زمان ممکن پشتیبانی می کنم».

در همین حال امام علی رحمان رییس جمهور تاجکستان می گوید جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و کشورهای منطقه و‌جهان باید بی طرفانه برای دست یافتن افغانستان به صلح با این کشور همکار باشند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a146b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا