متقی: مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان هیچ دلیل منطقی ندارد

امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت امور خارجه «امارت اسلامی» می‌گوید که جنگ آنها با امریکا پایان یافته و مسدود نگه‌داشتن دارایی‌های افغانستان از سوی واشنگتن هیچ دلیل منطقی ندارد.

آقای متقی در گفتگویی با رسانه چینی «سی.آر.آی» گفت که افغانستان با امریکا درگیر نبرد نظامی نیست؛ بنابراین مسدود ماندن پول‌های افغانستان از سوی امریکا منطق ندارد.

او افزود: «در اسرع وقت باید پول‌های افغانستان آزاد شود. امریکایی‌ها با ما مخالفت نظامی ندارند، دلیل مسدود کردن این پول‌ها چیست؟ این پول‌ها مربوط مجاهدین نیست؛ بلکه متعلق به مردم افغانستان است.»

سرپرست وزارت خارجه همچنین گفت که بحران کنونی افغانستان به زمان حضور نظامیان امریکایی در کشور برمی‌گردد.

او با اشاره به پایان جنگ امریکا و آنان گفت که بر اساس توافق دوحه، دوطرف به صلح رسیده‌اند و مسدود ماندن پول‌های افغانستان دلیل منطقی ندارد.

امیرخان متقی پیش از این نیز در نامه‌ای به اعضای کنگره امریکا نوشته‌بود که بزرگ‌ترین چالش پیش روی افغانستان ناامنی مالی است و ریشه‌های این نگرانی به مسدود کردن دارایی‌های مردم ما توسط دولت امریکا بازمی‌گردد.

دارایی‌های مسدودشده افغانستان توسط امریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر تخمین زده شده‌است.

امریکا می‌گوید تا زمانی که طالبان پیش‌شرط‌های جهان برای تشکیل دولت فراگیر، آموزش دختران، کار زنان و حقوق اقوام و اقلیت‌ها و نیز قطع روابط خود با گروه‌های تروریستی را برآورده نکنند، این دارایی‌ها آزاد نخواهد شد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a1077b
دکمه بازگشت به بالا