مخالفت «ترکی الفیصل» با به رسمیت شناخته شدن طالبان

رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی با ابراز مخالفت درباره به رسمیت شناخته شدن طالبان گفت که آن‌ها باید ابتدا نشان دهند که درباره عملی کردن تعهداتشان جدی هستند.

به گزارش خبرگزاری سریع، «ترکی الفیصل» رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی با ابراز مخالفت درباره به رسمیت شناختن طالبان توسط جامعه جهانی، گفت: فکر می‌کنم طالبان باید پیش از آنکه به رسمیت شناخته شود باید نشان دهد که درباره تعهداتی که سپرده جدی است.

وی اظهار داشت: طالبان ارتباط خود را القاعده حفظ کرده است، بنابراین نمی‌دانم جهان تا چه اندازه می‌تواند آن‌ها را نسبت به اظهاراتشان پایبند نگه دارد.

الفیصل در گفت‌وگو با اسکای نیوز نحوه خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان را غیرسازمان یافته خواهند و گفت که آن‌ها برای خروج بسیار بهتر از آنچه در نهایت اتفاق افتاد زمان کافی داشتند.

این مقام سابق سعودی با اشاره توافق دولت ترامپ با طالبان در تاریخ 10 اسفند سال 1398 نیز اظهارداشت: وقتی ترامپ پشت سر دولت افغانستان با طالبان توافق کرد، سقوط دولت (اشرف غنی) اجتناب‌ناپذیر بود، چرا که با این اقدام از آن‌ها مشروعیت‌زدایی شده بود.

الفیصل با اظهار اینکه دولت بایدن نیز بدون مذاکره مجدد توافق قطر با طالبان آن را پذیرفت، افرود: بایدن تا مهلت تعیین شده برای خروج حدود یک سال زمان داشت تا برنامه بهتری را برای خروج و انجام کارهای ضروری صورت دهد.

وی در پاسخ به اینکه آیا طالبان با 2 دهه گذشته تفاوت بسیاری کرده، نیز تصریح کرد: ما تجربه بسیار ناامید کننده‌ای با طالبان داشتیم.

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان خاطرنشان کرد: در دهه 90 با آن‌ها درباره تحویل دادن «بن‌لادن» مذاکره کردیم تا به دلیل جنایاتی که در آن دوران علیه پادشاهی انجام داده بود محاکمه شود. آن‌ها در ابتدا موافقت کردند اما سپس  خودداری کردند.

الفیصل در پایان نیز گفت که همه کشورهای جهان باید بدنبال راه‌هایی برای ارائه کمک‌های بشری، غذایی و دوایی به مردم افغانستان باشند و تاکید کرد که این کمک‌ها از طریق سازمان ملل صورت گیرد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a877b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا