مرز های پاکستان به روی افغانها مسدود شد

پاکستان تصمیم گرفته است که مرز های این کشور در شمال غرب پاکستان را به روی مهاجران از افغانستان مسدود نگهدارد.

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان اعلام کرده که این کشور تصمیم گرفته است که در زمینه  خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و پیشروی گروه های شبه نظامی، مرز های این کشور در شمال غرب پاکستان را به روی مهاجران از افغانستان مسدود نگهدارد.

شیخ رشید احمد، نگفته است که این مرز ها تا چه زمانی مسدود می‌ماند.

این تصمیم براساس دستورالعمل مرکز عملیاتی و فرماندهی ملی (ان سی او سی) پاکستان که مسئول رسیدگی به بحران کرونا در این کشور نیز می‌باشد، گرفته شده است. پیشتر این مرکز هشدار داده بود که موج تازه ویروس کرونا شاید در ماه جولای در پاکستان شیوع کند.

وزیر پاکستانی گفته است: “ما تصمیم گرفتیم که مرز را برای ورود مهاجران باز نکنیم، سازمان های بشردوستانه می توانند به افراد نیازمند آن طرف مرز کمک کنند .اما اگر وضعیت بدتر شود، ما با کنترل دقیق، شهرک هایی را در امتداد مرز ایجاد خواهیم کرد که ورود پناهندگان را ممنوع می‌کند.

وی خاطرنشان کرد که دولت پاکستان قصد دارد از “الگوی ایرانی ها” در این موضوع استفاده کند. براین اساس مهاجران فقط  در کمپ ها نگهداری خواهند شد، بنابراین آنها نمی توانند در شهرها مستقر شوند.

پیش از این نیز «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان گفته بود که اگر طالبان بر افغانستان تسلط پیدا کند، پاکستان مرزهای خود را می‌بندد تا از هجوم مهاجران جلوگیری کند.

به گفته این روزنامه ، در مرز میان پاکستان و افغانستان دو نقطه مرزی وجود دارد – چمن در بلوچستان و تورخم در خیبر پختونخوا و همچنین چندین نقطه کوچک تجاری.

گفتنی است پاکستان در سال ۲۰۱۷ حصارکشی ۲۶۰۰ کیلیومتر مرز مشترکش با افغانستان را آغاز کرد. هدف از این کار جلوگیری از تردد ملیشه‌های اسلام گرا عنوان شده است. احتمالا کار حصارکشی در این ماه خاتمه یابد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a660b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا