مکالمه تلفنی روسای جمهور روسیه و ترکیه

خبرگزاری سریع: دفتر ریاست جمهوری ترکیه از گفتگوی تلفنی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خبر می‌دهد.

در این صحبت تلفنی، اردوغان به پوتین گفته است که ترکیه با همه طرف‌ها برای حل مشکلات مربوط به اجرای توافق غلات تلاش می‌کند.

رئیس جمهور ترکیه گفته است که کشورش به ابتکارات لازم برای همه طرف‌ها برای حل مشکلات مربوط به اجرای تفاهم‌نامه استانبول در مورد تامین غلات ادامه می‌دهد. اردوغان همچنین ابراز اطمینان کرد که در مورد تامین غلات تصمیم‌گیری خواهد شد.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که در این صورت اقداماتی برای بازگشت به مذاکرات (بین روسیه و اوکراین) برداشته و تشویق خواهد شد.

پیش از این واسیلی نبنزیا، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل گفته بود که مقامات روسیه نمی‌توانند بدون بازرسی، اجازه عبور بدون مانع از دریای سیاه را بدهند. به گفته وی، سازمان ملل طرف اوکراینی را به دلیل حمله به کشتی‌های ناوگان دریای سیاه که باعث تعجب مسکو شد، محکوم نکرد.

پس از توافق اوکراین، ترکیه و سازمان ملل بر روی طرحی برای حرکت 16 کشتی در دریای سیاه، نبنزیا افزود: “روسیه موظف نیست به توافقاتی که بدون آن منعقد شده است، عمل کند. یادآوری می‌کنیم که مسکو پس از یورش به سواستوپل، توافق غلات را به حالت تعلیق درآورد.”

دکمه بازگشت به بالا