نرم‌افزار محبوب «قرآن مجید» به پیشنهاد چین از فروشگاه اپل حذف شد

شرکت اپل به درخواست دولت چین،‌ محبوب‌ترین اپلیکیشن قران در جهان به نام «قران مجید» را در این کشور از دسترس کاربران خارج و از فروشگاه خود حذف کرد.

حذف برنامه قرآن مجید ( Quran Majeed) ابتدا توسط وبسایتی به نام Apple Censorship مورد توجه قرار گرفت؛ وب سایتی که برنامه‌ها را در فروشگاه اپل در سراسر جهان نظارت می‌کند.

این اپلیکیشن در سراسر جهان در فروشگاه اپل موجود است و نزدیک به ۱۵۰ هزار کاربر درباره آن نظر داده‌اند. سازندگان این اپ می‌گویند که یک میلیون کاربر در چین از این برنامه استفاده می‌کنند.

اپل اعلام کرده به درخواست مقامات چینی این برنامه را بنا به قانون «ممنوعیت استفاده از متون دینی غیرقانونی» حذف کرده است. با این حال، مشخص نیست که این برنامه چه قانونی را در چین نقض کرده است.

بر بنیاد اطلاعات اپل، بیش از ۳۵ میلیون مسلمان در سراسر جهان از اپلیکیشن «قران مجید» استفاده می‌کنند.

اپل اعلام کرده کهما ملزم به رعایت قوانین محلی هستیم و گاهی مسائل پیچیده‌ای وجود دارد که ممکن است در مورد آن‌ها با دولت‌ها و سایر ذی‌نفعان اختلاف نظر داشته باشیم. با گفتگو و اعتقاد به قدرت مشارکت، ما سعی می‌کنیم راه حلی را پیدا کنیم که به بهترین شکل در خدمت کاربران باشد.

حزب کمونیست چین رسماً اسلام را به عنوان یک دین در این کشور به رسمیت می‌شناسد. با این حال، دولت این کشور به نقض حقوق بشر و حتی نسل‌کشی علیه قوم مسلمان اویغور در سین کیانگ متهم شده است.

بنیامین اسماعیل، مدیر سایت سانسور اپل (Apple Censorship )گفته‌است: «در حال حاضر اپل به دفتر سانسور پکن تبدیل شده است. آن‌ها باید کار درست را انجام دهند و سپس در مقابل واکنش دولت چین بایستند.»

لینک کوتاه

https://sarie.news/a924b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا