نشست‌های والی خراسان رضوی ایران با مقامات طالبان در کابل/ مسیر ریلی احیا می‌شود

به گزارش خبرگزاری سریع، در پی هماهنگی‌های انجام شده با وزارت داخله ایران و سران دولت موقت افغانستان، «محمد صادق معتمدیان» والی خراسان رضوی ایران با هدف توسعه روابط تجاری و بررسی و حل مشکلات و موانع ترانزیتی در رأس هیئتی به افغانستان سفر کرده است و با مقامات مختلف طالبان دیدار و تبادل نظر کرد.

هیئت ایران طی دو روز با وزرای اقتصاد و تجارت، اطلاعات و فرهنگ، استاندار هرات و مسئولین گمرکات افغانستان بمنظور حل مشکلات مرزی و ترانزیتی و نیز توافقات دو جانبه در زمینه تسهیل ترددهای مرزی ، ترانزیت کالا و سوخت ، بازارچه های مرزی و مسایل مورد علاقه دو طرف نشست‌های داشته است.

در این نشست‌ها توافق شد تا مشکلات و مسائل گمرکات و مسائل تجاری افغانستان، همچنین مشکلات رانندگان ایران و افغانستان طی 10 روز آینده از نزدیک بررسی و رفع شود.

همچنین توافق شده است تا گمرک دوغارون طی 10 روز آینده بصورت شبانه روزی به خودروهای ترانزیتی ایران و افغانستان خدمات مورد نیاز را ارائه کند.

بر اساس توافقات مقامات ایران و افغانستان، قرار است هیئتی مرکب از وزارت راه وشهرسازی افغانستان و والی هرات بعلاوه نمایندگانی از ولایت خراسان و نمایندگان وزارت راه و ترابری ایران طی چند روز آینده جهت بازدید مجدد از خط راه آهن و احیاء مجدد مسیر ریلی در مرز دو کشور جلساتی داشته باشند و به نتیجه برسند.

از سوی دیگر، در این دیدارها، بحث نمایشگاه اقتصادی به محض فراهم شدن زمینه برگزاری نمایشگاه نیز طی دو ماه آینده در هرات یا کابل توافق شده است.

معتمدیان والی خراسان رضوی پیش از این گفته بود که با توجه به مشترکات فراوان بین دو ملت ایران و افغانستان، ضرورت احساس شد که به کابل سفر کنم و از نزدیک وضعیت تجارت و ترانزیت افغانستان با جمهوری اسلامی ایران به ویژه خراسان رضوی را بررسی کنیم.

وی گفته بود: ولایت خراسان رضوی با افغانستان 300 کیلومتر مرز مشترک دارد و مهمتراز آن، گذرگاه مرزی دوغارون نیز که 60 درصد تجارت ایران و افغانستان از این گذرگاه انجام می‌شود، در مرز مشترک با خراسان رضوی واقع شده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a871b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا