نیویارک تایمز: ۱۴۳ پیلوت افغان در تاجیکستان زندانی اند

نیویارک تایمز گزارش داده که بیش از ۱۴۳ پیلوت، کمک پیلوت و کارکنان نیرو‌های هوایی دولت پیشین افغانستان هنوز هم در تاجیکستان زندانی اند.

این پیلوت‌ها، کمک پیلوت‌ها و کارکنان نیروهای هوایی کشور پس از سقوط دولت پیشین به منظور نجات جان شان به تاجیکستان گریخته بودند.

با این وجود، نیویارک تایمز گزارش داده که در حال حاضر چندین هزار پیلوت و خدمه هواپیما و کارکنان نیروهای هوایی دولت پیشین افغانستان پنهان شده‌اند و احساس می‌کنند توسط ارتش امریکا، رها شده‌اند.

بربنیادگزارش، اکنون این پیلوت‌ها و کارکنان هوایی و خانواده‌های‌شان پنهان هستند و با خطر جدی مواجه‌اند.

یکی از پیلوت های بازداشت شده نیروهای ارتش افغانستان به نیویارک تایمز گفته است: “ما به ارتش و دولت امریکا اعتماد داشتیم که به ما کمک می‌کنند و ما را از این وضعیت خارج می‌کنند.”

از سویی هم، یک عضو نیروهای هوایی پیشین کشور در یک تماس تلفنی به این روزنامه گفته است که پنج سال با نیروهای امریکایی کار کرده و در حال حاضر او و همکارانش از سوی این کشور فراموش شده‌اند.

جنرال دیوید هیکس، از آموزگاران نیروهای هوایی ارتش افغانستان، گفته است: “ما متوجه شدیم که هیچ برنامه‌ای از سوی ایالات متحده برای انجام کاری برای بیرون کردن این افراد وجود ندارد.”

وزارت امور خارجه امریکا خاطرنشان کرده است که با حکومت تاجیکستان برای خروج پیلوت های نیروهای ارتش پیشین افغانستان مطابق جدول تعیین شده، ارتباط منظم دارد.

گفتنی است که در نخستین روز ورود طالبان به کابل، حدود ۱۵۰ پیلوت با هواپیماهای دست‌داشته‌‌شان به تاجیکستان رفتند که از سوی نیروهای آن کشور بازداشت شدند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a1022b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا