همکاری امنیتی چین با افغانستان تروریزم را زمینگیرخواهد کرد؟

به گفته وانگ یی وزیر امور خارجه چین، بیجینگ مایل است همکاری های ضد تروریسم و امنیتی با افغانستان را تعمیق بخشد و به این کشور در تقویت ظرفیت های ضد تروریسم کمک کند. وانگ این سخنان را طی گفتگوی تلفنی روز دوشنبه با محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان بیان کرد. به گفته او، جامعه جهانی به ویژه کشورهای منطقه باید به مردم افغانستان کمک کنند تا ثمرات صلح و بازسازی را در کشور حفظ و تحکیم کنند.
هر چند این برخلاف آن چیزی است که ایالات متحده و متحدانش می خواهند، اما طولانی ترین جنگ آمریکا دولت منتخب را در هم کوبید و اقتصاد ملی را نابود کرد و یک کشور شکست خورده با پناهندگان و افراط گرایانی را که در هرج و مرج رشد کرده اند باقی گذاشت. ایالات متحده و متحدانش باید به ضرورت مهم همکاری چین در جنگ واقعی علیه تروریسم و افراط گرایی اعتراف کنند. جهان به اندازه کافی از جنگ علیه ترور به رهبری ایالات متحده برخوردار بوده است. طبقه سیاسی در واشنگتن باید جستجوی جدیدی برای راه حل های گسترده دیپلماتیک در سازمان ملل را آغاز کند.
این به معنای همکاری با چین برای ایجاد یک ائتلاف واقعی با هدف استفاده از فشارهای دیپلماتیک و مالی در سطح بین المللی در افغانستان است. حقیقت این است که هیچ راه حل نظامی برای افغانستان وجود ندارد. دیپلماسی باید در مرحله اصلی باشد و این به معنای تعامل با چین و سایر همسایگان است. باید از آنها حمایت شود تا یک مشارکت دیپلماتیک واقعی برای از بین بردن حمایت خارجی از گروه های تروریستی ترتیب داده شود و همکاری امنیتی به رهبری افغانستان و متعلق به افغانستان بدون اشغال نظامی و بمب بررسی شود. بدون شک در صورت عدم مداخله ایالات متحده و بمب ها، یک ائتلاف واقعی می تواند بهترین امید را برای ایجاد صلح، امنیت و توسعه در افغانستان فراهم کند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a436b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا