وزیرخارجه استرالیا: ادامه کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان نگران کننده است

ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا در صحبت تلفنی با محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور از ادامه خشونت و کشتار غیرنظامیان به ویژه زنان و دختران از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده است.

وزارت امور خارجه، شام روز چهارشنبه، ششم اسد، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حنیف اتمر، وزیر امور خارجه کشور با ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا در مورد وضعیت جاری کشور، روابط دیپلوماتیک، ادامه کمک‌های بشردوستانه و چشم انداز صلح در افغانستان گفت‌وگو کرده است.

وزیر امور خارجه استرالیا در این تماس تلفنی گفته است که این کشور قویاً حامی صلح عادلانه، مستمر و آبرومندانه در افغانستان بوده و روی اهمیت مذاکرات صلح برای افغانستان تأکید می‌کند. او از طالبان خواسته است که برای دسترسی به صلح به تعهدات خود پابند باشند.

به نقل از اعلامیه وزارت امور خارجه، محمدحنیف اتمر از دو دهه همکاری استرالیا در عرصه‌های مختلف امنیتی، توسعه‌یی و بشری ابراز قدردانی کرده و گسترش روابط دو کشور را برای حفظ ارزش‌ها و منافع مشترک، به‌ویژه در اوضاع فعلی در افغانستان که با بحران جنگ، خشک‌سالی، عدم مصونیت غذایی و کووید-۱۹ روبه‌رو است، مهم خوانده است.

وزارت امور خارجه تصریح کرده است دو طرف توافق کردند تا روی اقدامات عملی از جمله احیای حضور دایمی دیپلماتیک در کابل، پی‌گیری قضایا و جرایم جنگی تعدادی از نیروهای ویژه استرالیایی در افغانستان، تجدید توافق‌نامه مشارکت دوجانبه و همچنین امضای تفاهم‌نامه مساعدت‌های توسعه‌یی برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ میلادی با هم کار کنند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a739b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا