وزیر خارجه ایران: یک جریان به تنهایی نمی‌تواند در افغانستان حکومت کند

حسین امیرعبداللهیان؛ وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است؛ اما تاریخ نشان داده که هیچ‌گاهی یک جریان به تنهایی نمی‌تواند در این کشور حکمرانی کند.

آقای امیرعبداللهیان این سخنان را در گفتگو با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» در نیویارک بیان کرده و افزوده که وضعیت فعلی افغانستان یک چالش جدید در منطقه است.

او افزوده که ایران با همه طرف‌‎ها درافغانستان در ارتباط است و طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است. او اما تصریح کرده‌است: «تاریخ افغانستان نشان داده است که هیچگاه یک جریان نمی‌تواند در سراسر افغانستان حکمرانی کند.»

به گفته وزیر خارجه ایران، تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و طرف‌های افغان می‌تواند بهترین راه حل باشد.

او از افزایش پناهجویان افغان در ایران به دلیل تحولات اخیر در این کشور خبر داده و گفته‌است که ۳۰۰ هزار پناهجوی جدید افغان وارد ایران شده‌اند. به بیان او، آمار پناهجویان افغان به حدود ۴ میلیون تن افزایش یافته‌است.

این مقام ارشد ایرانی از سیاست‌های امریکا در قبال افغانستان هم انتقاد کرده و گفته‌است که امریکا نسبت به مسوولیت و رفتار خود در این کشور در برابر جامعه جهانی و مردم افغانستان پاسخگو باشد.

وی بار دیگر تایید کرده که کشورش با همه طرف‌های افغانستان در تماس است و آن‌ها را تشویق می‌کندتا به سمت تشکیل دولت کاملا فراگیر با مشارکت همه اقوام گام بردارند. او هشدار داده که اگر چنین نشود، همسایگان افغانستان با موج بزرگی از پناهجویان روبه‌رو خواهند شد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a903b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا