کاخ سفید: بایدن برای تصمیم ‌گیری در مورد افغانستان نیاز به زمان دارد

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید رئیس جمهور ایالات متحده برای تصمیم گیری در مورد خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان به مدت زمان طولانی نیاز دارد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری خود در واشنگتن گفت: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا همچنان معتقد است پایبندی به خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از افغانستان در اول ماه می دشوار خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال در خصوص زمان خروج نیرو ها از افغانستان گفت، تا هنوز روشن نیست که رئیس جمهور آمریکا برای تصمیم گیری این مورد به چه مدت زمانی نیاز دارد.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: همچنان خواستار پایان جنگ افغانستان از طریق مذاکره هستیم.

از سوی دیگر، اخیرا گفته شد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور یک طرح جدید صلح را برای کنفرانس بین المللی که قرار است به منظور از سرگیری مذاکرات بین کابل و گروه طالبان برگزار شود تدوین کرده است.

بایدن پیش از این هشدار داد عمل به این مهلت تعیین شده دشوار خواهد بود و طالبان نیز هشدار داد آمریکا مسئول پیامد‌های این تصمیم خواهد بود. طرح صلح غنی به ویژه توافق سیاسی با طالبان و آتش بس تحت نظارت کشور‌های دیگر را شامل می‌شود. در این طرح، همچنین ‏بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که طالبان می‌تواند برای تشکیل «دولت صلح» در آن شرکت کند تاکید شده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a182b
دکمه بازگشت به بالا