کودکان متخلف در عربستان سعودی در خطر اعدام قرار دارند

گروه حقوق بشری بین‌المللی تعویق اعدام، اعلام کرده است، 80 درصد از کودکانی که پیش از این در عربستان سعودی به اعدام محکوم شده بوند، هنوز هم در خطر اعدام قرار دارند.

خبرگزاری سریع، کابل: گروه حقوق بشری بین‌المللی تعویق اعدام، اعلام کرده است، ۸۰ درصد از کودکانی که پیش از این در عربستان سعودی به اعدام محکوم شده بوند، هنوز هم در خطر اعدام قرار دارند.

به نقل از یورونیوز، این گروه بین‌المللی، روز جمعه (۲۰ حمل/۹ اپریل)، در اعلامیه‌ای گفته است که در عربستان سعودی ۱۰ کودک به دلیل ارتکاب جرم در سنین نوجوانی به اعدام محکوم شده‌اند که از این میان، بر ۷ تن آن‌ها حدود اسلامی و بر یک نفر آن‌ها حکم قصاص صادر شده و ۲ تن دیگر اعدام نمی‌شوند.

مایا فوآ، رییس‌ گروه ریپریو یا تعویق اعدام، در این باره گفته است: «وقتی از ۱۰ نفری که به دلیل ارتکاب جرم در کودکی به اعدام محکوم شده‌اند، ۸ تن آن‌ها هنوز هم در خطر اعدام قرار دارند، با اطمینان می‌توان گفت که وعده‌ی پیشرفت و اصلاح در عربستان تغییر نکرده است.»

پیش از این، در سال گذشته‌ی میلادی، ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، فرمانی را صادر کرد که در آن مجازات اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال لغو شده بود.

کمیسیون حقوق بشر عربستان، در ماه اپریل سال گذشته‌ی میلادی، با نشر بیانیه‌ای گفت که به حکم ملک سلمان، مجازات سنگین برای افراد زیر ۱۸ سال، حداکثر ۱۰ سال زندان در زندان‌های نوجوانان صادر خواهد شد؛ اما ۹ ماه پس از صادر شدن این حکم، بسیاری از فعالان حقوق بشر در این کشور نسبت به سرنوشت پنج نوجوانی که حکم مجازات اعدام آن‌ها لغو نشده است، ابراز نگرانی کردند.

دولت عربستان به این فرمان ملک سلمان، پادشاه این کشور بی‌توجهی نشان داد و پس از صادر شدن آن، این فرمان در رسانه‌های دولتی این کشور به نشر رسید و در فهرست مهم‌ترین رویداد‌های سال ۲۰۲۰ میلادی در عربستان نیز، اشاره‌ی به این فرمان نشده بود.

با گذشت یک سال از این فرمان، مقام‌های عربستان سعودی در نامه‌ای به سازمان ملل متحد که متن آن روز پنج‌شنبه (۱۹ حمل)، نشر شد، گفتند که فرمان سلطنتی فقط در موارد جرایم مشمول مجازات‌های «تعزیری» اعمال می‌شود و دیگر موارد را در بر نمی‌گیرد.

چین و عربستان سعودی، در صدر کشورهایی قرار دارند که سالانه بیشترین اعدام در آن‌ها انجام می‌شود.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a226b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا