یک مکتب خارجی به سه هزار افغان سند جعلی لیسانس، ماستری و دکترا داده است

خبرگزاری سریع، کابل: کمیسیون مبارزه با فساد اداری می‌گوید که یک نهاد آموزشی هندی که تا سطح صنف دوازدهم آموزش می‌دهد، به سه هزار افغان سند لیسانس، ماستری و دکترا داده است.

عبدالقیوم نظامی، رییس کمیسیون مبارزه با فساد اداری روز چهارشنبه، هژدهم حمل در یک نشست خبری گفت که نهاد هندی به نام «آی‌اس‌بی‌ام» که در واقع مکتب است، به سه هزار افغان اسناد تحصیلی جعلی داده است.

او گفت که بررسی‌هایی که انجام شده است، نشان می‌دهد که این نهاد تا سطح صنف دوازدهم آموزش می‌داده است، اما برای افغان‌ها سند لیسانس، ماستری و دکترا توزیع کرده است.

نظامی توضیح داد که در این مورد معلومات گوناگون وجود دارد، اما تا جایی که کمیسیون مبارزه با فساد اداری بررسی کرده است، سه هزار سند جعلی به افغان‌ها از سوی «آی‌اس‌بی‌ام» صادر شده است.

او گفت که این قضیه نیاز به طی مراحل  قضایی دارد و باید ابعاد آن روشن شود.

از جانب دیگر، عبدالقیوم نیازی گفت که سه نهاد موازی در زمینه مبارزه با فساد اداری مدغم شده است و حکم ادغام اداره بازرس جمهوری اسلامی افغانستان نیز از سوی ریاست جمهوری صادر شده است.

سه نهادی که مدغم شده است شامل «سکرتریت ویژه مبارزه با فساد اداری»، «اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها» و «اداره میک» می‌شود.

کمیسیون مبارزه با فساد اداری در بیست‌ودوم عقرب سال گذشته در فرمانی از سوی رییس جمهور غنی ایجاد شد. این کمیسیون در ماه قوس کار خود را آغاز کرد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a202b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا