9 هزار فارم پرورش مرغ در کشور سالانه 261 هزار و 48 تُن گوشت تولید میکنند

خبرگزاری سریع، کابل: طبق اعلام وزارت زراعت، مالداری و آبیاری، در سراسر کشور نُه هزار و ۲۴۷ فارم بزرگ و کوچک مرغ‌پروری فعالیت می‌کند. در این فارم‌ها مرغ‌های تخمی، گوشتی و تکثیری پرورش داده می‌شود.

براساس آمارهای ریاست احصاییه و معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، این فارم‌ها شامل سه‌ هزار و ۵۲۰  فارم مرغ‌های تخمی، پنج‌ هزار و ۷۲۳ فارم مرغ‌های گوشتی و چهار فارم مرغ‌های تکثیری می‌شوند.

وزارت زراعت گفته است که کابل با داشتن دو هزار و ۷۳ فارم، بیش‌ترین فارم‌های پرورش‌ مرغ‌های تخمی را دارد. پس از کابل، ولایت‌های پکتیا، لوگر و هرات نیز فارم مرغ‌های تخمی دارند.

طبق اعلام وزارت زراعت، بیش‌تر فارم‌ مرغ‌های گوشتی در ولایت قندهار قرار دارند و تعداد آن به یک ‌هزار و ۱۰۰ فارم می‌رسد.

وزارت زراعت می‌گوید که در ولایت‌های ننگرهار، فاریاب، بلخ، فراه، هرات و لغمان نیز فارم‌ مرغ‌های گوشتی وجود دارد. تعداد فارم‌ پرورش مرغ‌های تکثیری انگشت‌‌شمار اند و چهار فارم در ولایت‌های قندهار و بلخ قرار دارند.

معلومات وزارت زراعت نشان می‌دهد که میزان تولید گوشت مرغ در جریان سال گذشته‌ خورشیدی، به ۲۶۱ هزار و ۴۸ ‌تُن رسیده است و بیش‌تر آن در ولایت‌های کابل، هرات، ننگرهار، تخار، قندهار، بلخ، هلمند و فراه تولید شده است.

کابل با تولید ۴۷هزار و ۱۱۰ تُن، در صدر ولایت‌های عمده‌ تولیدکننده‌ گوشت مرغ قرار دارد.

وزارت زراعت می‌گوید که افغانستان در سکتور مرغداری به خودکفایی نزدیک شده و در حال حاضر ظرفیت تولید گوشت مرغ در سطح کشور، سالانه به بیش از ۲۶۰هزار تُن می‌رسد.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a258b
دکمه بازگشت به بالا