9 هزار و 800 تن در سال 1399 به اثر مرض سل جان باخته است

خبرگزاری سریع، کابل: هم‌زمان با روز جهانی بیماری توبرکلوز « سل » مسئولان وزارت صحت‌ عامه از ابتلای نزدیک به ۵۰ هزار تن به این بیماری در سال ۲۰۲۰ میلادی خبر می‌دهند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه‌ می‌گوید، از این میان ۹ هزار و ۸۰۰ تن در اثر ابتلا به سل جان خود را از دست داده‌اند که این رقم ۳ برابر افزایش مرگ‌ومیر را نسبت به مرگ ناشی از ویروس کرونا نشان می‌دهد.

به گفتۀ سرپرست وزارت صحت عامه‌، همه‌گیری ویروس کرونا روی تلاش‌ها برای پیش‌گیری از بیماری سل اثر منفی گذاشته است و شمار بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری سل در کشور تشخیص و درمان نشده‌اند.

وحید مجروح می‌گوید: «براساس تخمینی که سازمان صحی جهان از شیوع توبرکلوز در افغانستان دارد، حدس بر این بود که سال گذشته ۷۳ هزار افغان به این انتان مبتلا شده‌اند. سیستم صحی افغانستان به دلیل محدودیتی که کرونا ایجاد کرد، توانست حدود ۵۰ هزار را شناسایی کند. حدود ۲۰ درصد در میان این واقعات کودکان بوده‌اند».

آقای مجروح می‌افزاید که شمار زیادی از بیماران مبتلا به سل را زنان تشکیل می‌دهند و این رقم به ۵۷ درصد می‌رسد. تغذیۀ نامناسب، معافیت پایین بدن و نوعیت زنده‌گی زنان آسیب‌پذیری آنان در برابر این بیماری را افزایش می‌دهد.

مسئولان سازمان صحی جهان در افغانستان می‌گویند که هم‌زمان با گسترش پاندمی کرونا در افغانستان بیماران سل به حاشیه قرار گرفتند و این امر سبب شد که دست‌رسی آنان به خدمات صحی کاهش یابد. این سازمان از تمویل‌کننده‌گان‌ خارجی می‌خواهد که به کمک‌های خود را تا محو بیماری سل در افغانستان ادامه دهند.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a103b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا