افغان هایی که در مصاحبه امنیتی موفق نشده به کوزوو فرستاده میشوند

خبرگزاری سریع، کابل: ایالات متحده قصد دارد افراد تخلیه شده از افغانستان را که در ارزیابی امنیتی ابتدایی موفق نشده اند، به کوزوو بفرستد.
به نقل از صدای امریکا؛ مقامات امریکایی بدون ذکر نام شان گفته اند که ایالات متحده از پایگاه نظامی “باندستیل” در نزدیکی پایتخت کوزوو برای رسیدگی بیشتر به این افراد استفاده خواهد کرد. این پایگاه مربوط به نظامیان امریکایی می‌باشد.
کوزوو که اکثریت شهروندان آن مسلمان می‌باشد، خود را متحد نزدیک ایالات متحده می‌داند و رهبران این کشور به اقامت یک ساله این افراد با احتمال تمدید موافقت کرده اند.
این نخستین بار است که یک مقام امریکایی در مورد برنامهٔ ایالات متحده برای افغان‌های که اخیراً از افغانستان تخلیه شده و طی مراحل اسناد شان به زمان بیشتر نیاز دارد، صحبت می‌کند.
تاکنون هیچ کشور دیگری تمایل به اسکان افرادی نشان نداده اند که ممکن مشکلات امنیتی را برای ایالات متحده ایجاد کند.
این طرح ایالات متحده به احتمال زیاد با اعتراض مدافعان حقوق پناهجویان روبرو خواهد شد. آنان پیش از این نیز از عدم شفافیت و عدم صلاحیت قانونی مقامات امریکایی برای ارزیابی حدود ۱۲۰ هزار افغان که اخیراً از افغانستان خارج شده اند، در کشورهای سوم شکایت کرده اند.
اکثر تخلیه شدگان افغان در ظرف چند روز در محل های ترانزیت بزرگ که در پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در قطر، آلمان و ایتالیا و محل‌های کوچکتر در جاهای دیگر ایجاد شده، طی مراحل شده و سپس برای اسکان مجدد به ایالت‌های مختلف امریکا فرستاده می‌شوند.
مقامات دیگر امریکایی گفته اند که امیدوارند افرادی که در مرحله نخست در ارزیابی امنیتی موفق نشده اند، در مراحل بعدی موفق شوند.

این مقام امریکایی که در گزارش از وی نیز نام گرفته نشده گفته است که مکان‌های ترانزیت “محلی مصوون برای این گروه‌ها می‌باشد، تا اسناد خود و ارزیابی امنیتی را پیش از ادامه سفر به ایالات متحده و یا کشوری دیگری تکمیل کنند”.

آلمان و ایتالیا هریک حداکثر دو هفته را برای طی مراحل تخلیه شدگان تعیین کرده است.

لینک کوتاه

https://sarie.news/a831b

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا